Polska

Ministerstwo Cyfryzacji: na eurowybory bez dowodu osobistego, wystarczy aplikacja mObywatel

Grzegorz Ułan
Ministerstwo Cyfryzacji: na eurowybory bez dowodu osobistego, wystarczy aplikacja mObywatel
10

Już w najbliższą niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego, oczywiście zachęcamy do wzięcia w nich udziału, jednocześnie możemy Was poinformować, że nie musicie się martwić, jeśli zapomnicie wziąć ze sobą dowód osobisty, ważne aby nie zapomnieć smartfona z aktywną aplikacją mObywatel, a smartfona rzadko kto zapomina.

Dzięki zmianom w prawie, możliwe jest coraz szersze zastosowanie aplikacji mObywatel, dzięki której możemy się już wylegitymować w niektórych miejscach dowodem osobistym, legitymacją szkolną i studencką czy okazać dowód rejestracyjny i polisę OC podczas kontroli Policji.

Teraz, podczas eurowyborów będziemy mogli potwierdzać swoją tożsamość poprzez okazanie dowodu osobistego z poziomu aplikacji. Pozwala na to ten zapis w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej (nr 70/2019 z dnia 26 kwietnia 2019), w rozdziale IV (punkt 38, podpunkt 1) - możecie się na niego powoływać:

Przed wydaniem kart do głosowania komisja: sprawdza tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią (...) Tożsamość wyborcy może zostać także stwierdzona na podstawie mTożsamości, tj. usługi dostępnej w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji:

To ważna informacja dla ponad 200 tysięcy Polaków, którzy już pobrali aplikację mObywatel i aktywnie jej używają. Od września zeszłego roku aplikacja ma umocowanie prawne. Teraz chcemy, by jak najwięcej osób z niej korzystało.

Oczywiście sama aplikacja mObywatel to za mało, musicie mieć też wcześniej założony Profil Zaufany, ale to na szczęście nie jest już od dawna wielki problem, sporo banków w Polsce umożliwia już jego założenie bez wychodzenia z domu, w bankowości elektronicznej. Profilem Zaufanym logujemy się do aplikacji mObywatel, by ta mogła pobrać nasze dane z rejestrów państwowych w postaci imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument i wyświetlić na ekranie naszego smartfona.

Aplikacja mObywatel z mTożsamością dostępna jest do pobrania z mobilnych sklepów na systemy iOS i Android.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu