35

Można już dodawać dowód rejestracyjny z polisą OC do aplikacji mObywatel

Jeden z Czytelników na Facebooku poinformował nas o aktualizacji aplikacji mObywatel, w której aktywowana została właśnie usługa mPojazd. Sprawdziliśmy rzeczywiście się pojawia, niestety na razie tylko w wersji na Androida.

Od 1 października 2018 roku kierowcy w Polsce nie mają już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC, ich brak podczas kontroli policji nie grozi już mandatem. Jednak dostęp do tych dokumentów może być czasem przydatny, na przykład podczas kolizji – czego oczywiście nikomu nie życzymy.

Niemniej, jeśli posiadacie Profil Zaufany i korzystacie ze smartfona z Androidem na pokładzie warto zaopatrzyć się w aplikację mObywatel, bo teraz oprócz opcji wglądu w niej w nasz dowód osobisty, legitymację szkolną czy studencką (tylko niektóre szkoły) pojawił się moduł mPojazd, dzięki któremu uzyskamy teraz w aplikacji dostęp do naszego dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Aplikacja mObywatel ma zablokowaną opcję ronienia zrzutów, całkiem słusznie, jednak jak widać na powyższym zdjęciu moduł już jest dostępny w wersji na Androidzie, sprawdzałem też na iOS i jeszcze nie ma takiej aktualizacji, cały czas dostępny w niej jest jeden moduł – mTożsamość, czyli sam dowód osobisty.

Nadmienię, iż aby można było dodać w aplikacji nasz dowód rejestracyjny musimy być zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako właściciel lub współwłaściciel samochodu czy motoru, nie ma opcji więc podejrzenia aut wypożyczonych czy firmowych.

Samo aktywowanie modułu mPojazd pozwoli nam podejrzeć takie dane jak marka i model naszego pojazdu, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego, a w przypadku gdy jego ważność kończy się za 30 dni, dostaniemy o tym powiadomienie w aplikacji. Podobnie jak w przypadku upłynięcia ważności ubezpieczenia OC.

mObywatel dostępny jest do pobrania w Google Play oraz w App Store.