37

Można już dodawać dowód rejestracyjny z polisą OC do aplikacji mObywatel

Jeden z Czytelników na Facebooku poinformował nas o aktualizacji aplikacji mObywatel, w której aktywowana została właśnie usługa mPojazd. Sprawdziliśmy rzeczywiście się pojawia, niestety na razie tylko w wersji na Androida.

Od 1 października 2018 roku kierowcy w Polsce nie mają już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC, ich brak podczas kontroli policji nie grozi już mandatem. Jednak dostęp do tych dokumentów może być czasem przydatny, na przykład podczas kolizji – czego oczywiście nikomu nie życzymy.

Niemniej, jeśli posiadacie Profil Zaufany i korzystacie ze smartfona z Androidem na pokładzie warto zaopatrzyć się w aplikację mObywatel, bo teraz oprócz opcji wglądu w niej w nasz dowód osobisty, legitymację szkolną czy studencką (tylko niektóre szkoły) pojawił się moduł mPojazd, dzięki któremu uzyskamy teraz w aplikacji dostęp do naszego dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Aplikacja mObywatel ma zablokowaną opcję ronienia zrzutów, całkiem słusznie, jednak jak widać na powyższym zdjęciu moduł już jest dostępny w wersji na Androidzie, sprawdzałem też na iOS i jeszcze nie ma takiej aktualizacji, cały czas dostępny w niej jest jeden moduł – mTożsamość, czyli sam dowód osobisty.

Nadmienię, iż aby można było dodać w aplikacji nasz dowód rejestracyjny musimy być zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako właściciel lub współwłaściciel samochodu czy motoru, nie ma opcji więc podejrzenia aut wypożyczonych czy firmowych.

Zobacz też wpis: Wymiana dowodu rejestracyjnego.

Samo aktywowanie modułu mPojazd pozwoli nam podejrzeć takie dane jak marka i model naszego pojazdu, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego, a w przypadku gdy jego ważność kończy się za 30 dni, dostaniemy o tym powiadomienie w aplikacji. Podobnie jak w przypadku upłynięcia ważności ubezpieczenia OC.

mObywatel dostępny jest do pobrania w Google Play oraz w App Store.