Polska

Wkrótce na ulicach staną pierwsze Recyklomaty. Oddawaj surowce i odbieraj nagrody!

Kamil Świtalski
Wkrótce na ulicach staną pierwsze Recyklomaty. Oddawaj surowce i odbieraj nagrody!
Reklama

Już wkrótce na warszawskich ulicach staną pierwsze recyklomaty — urządzenia pomagające w segregacji odpadów i... nagradzające użytkowników, którzy zdecydują się z nich skorzystać.

The Coca-Cola Company to jedna z największych światowych korporacji. Ani samej firmy, ani jej flagowych produktów, nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba. Ogromna firma i... równie gigantyczna odpowiedzialność. Początki koncernu sięgają 1886 roku, od czasów jej startu świat zmienił się nie do poznania. O zbiorowej odpowiedzialności za dobro naszej planety mówi się od lat. I nareszcie duzi rynkowi gracze zaczynają robić coś więcej, niż tylko o niej opowiadać. W Polsce rusza nowa kampania Coca-Coli pod hasłem "wciąż zmieniamy". Firma cały czas pracuje nad optymalizacją produkcji — i jak sama mówi, jest gotowa walczyć o planetę. I jednym z kroków które podejmują w tym temacie jest współtworzenie programu „Działaj z ImPETem”, który dba o zbiórki i recykling opakowań PET w Polsce. Ale na tym jeszcze nie koniec — już wkrótce m.in. dzięki jej inicjatywie na polskich ulicach pojawią się pierwsze recyklomaty.

Reklama

Polskie recyklomaty już wkrótce zawitają na ulicach

Czym jest recyklomat? To automat służący do oddawania zużytych opakowań. Modele które zawitają na polskich ulicach (za które odpowiedzialna jest rodzima firma EcoTech System) z przyjemnością odbiorą szklane, aluminiowe i plastikowe odpady. I pierwszych pięć takich urządzeń pojawi się na warszawskich ulicach jeszcze przed wakacjami — kolejnych pięć, nadchodzącej jesieni. Ich obecność zawdzięczać będziemy współpracy Miasta Stołecznego Warszawa, Fundacji Nasza Ziemia oraz firmy Coca-Cola — to jedno z działań w ramach podjętej inicjatywy "Świat bez Odpadów". Zadaniem urządzeń będzie segregowanie odpadów — a także zbieranie danych na ich temat i wysyłanie ich do Centralnej Platformy ETS. Trafią tam wiadomości m.in. na temat ilości zbieranych surowców czy szacunkowej wagi poszczególnych frakcji.


W systemie motywacyjnym zachęcamy do segregacji wszystkich odpadów opakowaniowych, a recyklomat odbiera każdy rodzaj opakowania (możemy tak zdefiniować i nauczyć recyklomat, aby przyjmował dowolne opakowanie np. szklany słoik - tzw. machine learning). W systemie kaucyjnym automaty przyjmują tylko opakowania objęte kaucją

— wyjaśnia Łukasz Waksmundzki z firmy EcoTech System.

A co z tego będą mieć użytkownicy — poza satysfakcją zmiany świata na lepsze, rzecz jasna? Recyklomaty zintegrowane są z aplikacją, która rejestrować będzie oddawane surowce i w zamian za nie przyznawać będzie ECO-punkty. Te wymienić będzie można na nagrody — m.in. zniżki na bilety do kina czy zakupy.


Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama