Polska

Polsat najlepiej ocenianą telewizją przez Polaków. Zgadnijcie, która najgorzej

Grzegorz Ułan
Polsat najlepiej ocenianą telewizją przez Polaków. Zgadnijcie, która najgorzej
24

Zwykle, kiedy narzekam w swoich wpisach na Antyweb na propagandę w radiu czy telewizji publicznej i forsowanie w niej jedynej słusznej prawdy partii rządzącej, w komentarzach prostujecie mnie, że to żaden wymysł obecnej partii - zawsze tak było.

Otóż nie zawsze, ale tym razem oddam głos już samym odbiorcom, czyli oglądającym telewizję. CBOS, co roku bada opnie Polaków o czołowych stacjach telewizyjnych i radiowych w Polsce, z pominięciem jedynie roku 2015, ciekawe dlaczego? Być może chcieli ukryć nagły, drastyczny spadek poparcia, po objęciu władzy przez rządzącą aktualnie partię?

Niemniej i tak widać to bardzo wyraźnie, jeszcze w 2014 roku aż 82% Polaków dobrze oceniało TVP, dwa lata później było to już 68%, a za I kwartał 2019 rok wynik wskazuje jedyne 56%. Z kolei źle oceniało w 2014 roku tę stację zaledwie 12% Polaków, teraz jest to już prawie 3 razy tyle - 31%.

Jest też druga strona barykady, którą reprezentuje TVN, czyli stacja utożsamiana z opozycją. Co ciekawe, może nie ma aż tak dużego odsetka źle oceniających jak TVP, ale jest tu również duży spadek dobrej oceny w porównaniu z 2014 rokiem. Wówczas dobrze oceniało TVN 80% Polaków, dwa lata później 74%, a po I kwartale tego roku 65%. Źle natomiast ocenia te stację 20% badanych, w 2014 roku było ich 12%.

Za najbardziej wypośrodkowaną politycznie stację uważam Polsat i to od bardzo dawna, widać to też wyraźnie w ocenie Polaków, których odsetek dobrze ich oceniających w 2014 roku wynosił 79%, teraz 71%. Co więcej, źle oceniało Polsat w 2014 11% Polaków, a aktualnie się to zmieniło tylko o 1%. Widać też w tej tabelce, stabilną ocenę na przestrzeni wielu lat, nie tylko w okresie od ostatniej zmiany władzy.

Oczywiście oceny te mają swoje odzwierciedlenie w elektoracie oceniających. Osoby opowiadające się za partią rządzącą zdecydowanie dobrze oceniają TVP, a źle TVN. Z kolei zwolennicy głównej opozycji dobrze oceniają TVN, a źle TVP. Jednak, jeśli chodzi o Polsat znowu widać równo rozłożone opinie zwolenników każdego z obozów politycznych, szkoda tylko, że akurat oni nie zamierzają głosować w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Opinie o Polsacie są pod tym względem bardziej zrównoważone. Relatywnie najwięcej ocen dobrych tej stacji jest wśród osób o poglądach centrowych i niezamierzających obecnie głosować w wyborach parlamentarnych.

A jak ze stacjami radiowymi? Tutaj podobnie, jeśli chodzi o media publiczne, czyli Polskie Radio - w 2014 roku dobrze oceniało 77% badanych, teraz już tylko 52%. Źle 5% wtedy, a teraz 16%. W przypadku stacji radiowych nie widać tutaj tak wyraźnie, jak przy telewizji, stacji opowiadających się za opozycją i będących przeciwnikami rządzących. RMF FM w 2014 roku dobrze oceniało 74% Polaków, teraz 10% mniej, czyli 64%. Podobny spadek dobrych ocen zaliczyło Radio Zet z 71% do 59%. Nie zmienił się natomiast odsetek źle oceniających.

Nie rozumiem zupełnie, co w tym zestawieniu robi Radio Maryja, ani to czołowa stacja w Polsce ani robiąca różnice w jakimkolwiek zakresie, widać to zwłaszcza po tym, że ponad połowa Polaków (najwięcej ze wszystkich ocenianych kanałów TV czy radiowych) nie ma zdania o niej, zapewne z uwagi, że jej nie słuchają - według Radio Track, Radio Maryja ma aktualnie słuchalność na poziomie 1,7%.

Źródło: CBOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu