Felietony

[MWC2013] Relacja z konferencji Nokii - oto nowe Lumie i nie tylko!

Konrad Kozłowski
[MWC2013] Relacja z konferencji Nokii - oto nowe Lumie i nie tylko!
15

Nokia, niczym poranny "wściekły ptak" postanowiła rozpocząć tegoroczne targi MWC w Barcelonie. Finowie doskonale zdają sobie sprawę, że ostatnie optymistyczne wiadomości na temat sprzedaży ich urządzeń to dopiero początki, nic dziwnego więc firma idzie za ciosem. Dzisiejsza konferencja powinna odpow...

Nokia, niczym poranny "wściekły ptak" postanowiła rozpocząć tegoroczne targi MWC w Barcelonie. Finowie doskonale zdają sobie sprawę, że ostatnie optymistyczne wiadomości na temat sprzedaży ich urządzeń to dopiero początki, nic dziwnego więc firma idzie za ciosem. Dzisiejsza konferencja powinna odpowiedzieć na wiele pytań, zapraszamy do wspólnego śledzenia tego wydarzenia razem z nami!

Stephen Elop powitał wszystkich na scenie i przypomniał poprzednie zobowiązanie - Lumia 920 ma być najnowocześniejszym telefonem na rynku. Zrobiono wszystko by tak było, a portfolio telefonów rozszerzono o modele 820 i 620. Nokia to nie tylko seria Lumia - zaprezentowane zostały modele dual-sim oraz modele Asha.

Nokia 105 i 301

Już na samym początku poznaliśmy cztery nowe modele: Nokia 105, 301, Lumia 520 i 720. Na scenie pojawił się Marko Ahtisaari, odpowiedzialny za design telefonów Nokii. Na przykładzie modelu 301 Marko zaznaczył fakt, że patrząc na najnowsze modele Nokii doskonale widać podobieństwo i odnosi się wrażenie, że wszystkie modele pochodzą od tej samej firmy. W modelu 301 nowością jest wspieranie technologi Exchange oraz HD Voice. Wyposażona została w przeglądarkę Xpress Browser oraz aplikacje What's App.

Przedstawione zostały także usprawnienia w możliwościach aparatu - Nokia 301 pozwala na zrobienie kilku zdjęć pod rząd, dzięki czemu możemy wybrać to najlepsze. Spore wrażenie zrobiła technologia umożliwiająca zrobienie sobie zdjęcia - komendy głosowe podpowiadają nam w którą stronę przesunąć telefon, byśmy znaleźli się w centrum kadru. Ciekawa sprawa.

Budżetowy model od Noki kosztuje jedynie 15 euro, przy zachowaniu wysokiej jakości wykonania oraz wielu wersji kolorystycznych. Target? 2,7 miliarda ludzi, którzy nie mają jeszcze telefonu. "Sto piątka" wyróżnia się długim czasem pracy na baterii oraz klawiaturę odporną na wodę i kurz. Znalazło się także miejsce dla latarki.

Nowe Lumie - 520 i 720

Osobny wpis.

 

Nowe aplikacje, usługi i akcesoria

Spora część konferencji została poświęcona nowym, a także tym znanym usługom i aplikacjom Nokii. Nie zabrakło informacji na temat usługi muzycznej Nokia Music+, która za opłatą około 4 euro pozwala na słuchanie muzyki na telefonach Nokii bez rejestrowania się czy logowania. Co ważne obsługiwany jest także tryb offline.

Marka HERE to teraz takie niezależne usługi jak mapy, nawigacja i informacje o transporcie publicznym. Co ważne, wszystkie trzy usługi będą wkrótce dostępne dla wszystkich smartfonów z Windows Phone 8. Nokia ogłosiła także, że mapy Here pojawią się na platformie Firefox OS. Wspomniana została funkcja Photobeamer pozwalająca na błyskawiczne dzielenie się zdjęciami z telefonu na innych ekranach jak telewizory czy tablety.

Dzięki darmowej nawigacji Nokia bardzo często zastępuje tradycyjne nawigacje GPS w samochodach, dlatego Nokia zaprezentowała także nowy uchwyt samochodowy dla modeli Lumia, który wspiera bezprzewodowe ładowanie. Bardzo sprytnie!

Elop pochwalił się także udziałem Nokii w osiągnięciu liczby 130 000 aplikacji dostępnych dla platformy Windows Phone. Dwa lata temu Nokia objęła pewien kierunek i choć nie zawsze było łatwo nadal podąża tą samą ścieżką. Pragnie dostarczać innowacyjne produkty za przystępną cenę pod każdą szerokością geograficzną. Cele szczytne, ale oczywiście rynek zweryfikuje, czy objęta przez Finów strategia jest właściwa.

Podczas części Q&A Elop zapytany został o rozwijanie modeli z wyższej półki - "Musimy błyskawicznie wprowadzać innowacje w produkty high-end,  a jak się okazuje najtrudniejszym etapem jest selekcja tych rozwiązań i dostarczenie ich w tańszych produktach. Swój plan przedstawiliśmy dwa lata temu - jesteśmy całkowicie skupieni na platformie Windows Phone."

Pewne jest, że nie zobaczymy od Nokii telefonu z fizyczną klawiaturą QWERTY, lecz modele dual-sim oraz PureView z platformą Windows Phone 8 są jak najbardziej brane pod uwagę. W ostatnim kwartale sprzedanych zostało 80 milionów sztuk telefonów, a dzięki wprowadzeniu nowych, tańszych modeli, Nokia liczy na spory wzrost.

Konferencje można było oglądać na oficjalnej stronie Nokii.

Źródło, grafiki: The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu