Felietony

[MWC2013] Mozilla już odsłoniła swoje wszystkie karty na MWC. Oto pierwsze urządzenia z Firefox OS

Tomasz Popielarczyk
[MWC2013] Mozilla już odsłoniła swoje wszystkie karty na MWC. Oto pierwsze urządzenia z Firefox OS
24

W końcu mobilny system fundacji stał się faktem. Tuż przed rozpoczęciem targów MWC, Mozilla na swojej prezentacji pokazała szczegóły dotyczące Firefox OS i zapowiedziała swoją kolejną działalność w tym aspekcie. Oto co już wiemy o ekosystemie, który zapowiadano przez ostatnie miesiące. Prezentacj...

W końcu mobilny system fundacji stał się faktem. Tuż przed rozpoczęciem targów MWC, Mozilla na swojej prezentacji pokazała szczegóły dotyczące Firefox OS i zapowiedziała swoją kolejną działalność w tym aspekcie. Oto co już wiemy o ekosystemie, który zapowiadano przez ostatnie miesiące.

Prezentację rozpoczęto od podsumowania tego, co już udało się osiągnąć. Co istotne, ważnym elementem występu CEO Mozilli, Garego Kovacsa był Firefox oraz otwarte standardy w sieci. Nie jest to nic nowego, jeśli chodzi o Mozillę, niemniej warto to zaznaczyć, by utwierdzić wszystkich w tym, jakie hasła przyświecają fundacji podczas pracy nad Firefox OS. Nie pominięto przy tym też innej, istotnej kwestii – Mozilla jest obecnie marką cieszącą się największym zaufaniem wśród internautów.

Do tej pory wokół Firefox OS udało się zgromadzić ponad 20 firm, wśród których są operatorzy komórkowi, producenci smartfonów oraz podzespołów. Do tego należy też doliczyć ogromną rzeszę developerów, którzy w myśl idei wolnego oprogramowania, wsparli projekt. Kovacs nawał obecny model działania smartfonów „uszkodzonym”, co też fundacja ma zamiar zmienić. W jaki sposób?

O samym Firefox OS opowiadał wicedyrektor Mozilli odpowiedzialny za produkty, Jay Sullivan. Z początku było bez niespodzianek - Firefox OS ma być otwarty, ma wykorzystywać dobrodziejstwa sieci oraz działać nawet na low-endowych urządzeniach. Ale i były konkrety. Z daleka udało się zobaczyć pierwsze smartfony - produkty takich firm, jak Alcatel i ZTE. Swoje urządzenia wprowadzą też do sprzedaży LG i Huawei, ale ich nie pokazano. Według informacji, które pojawiły się w sieci przed prezentacją, pierwsze smartfony ZTE Open mają 3,5-calowe ekrany, Snapdragony S1 800 MHz oraz 512 MB pamięci RAM. Natomiast Alcatele One Touch Fire wyposażone będą w procesor 1 GHz, 256MB pamięci  RAM, 512 MB pamięci wbudowanej i ekrany o identycznej przekątnej. Oba modele mają też mieć aparaty z matrycami 3,2 Mpix.

Firefox OS ma być systemem kompletnym. Sullivan zaprezentował kontakty, które są natywnie, mocno zintegrowane z sieciami społecznościowymi. Możemy bezpośrednio ze smartfona wysyłać zarówno wiadomości SMS, jak i rozmawiać na chacie Facebooka bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji.

Nie zabrakło też funkcji multimedialnych. Wykonane aparatem zdjęcia możemy edytować. Przypomina to trochę analogiczną funkcję z najnowszego Androida 4.2.

Przy tworzeniu nawigacji oraz map Mozilla współpracowała z Nokią i wykorzystała mapy Nokia Here. Na prezentacji pokazano przykładowe działanie aplikacji, która wykorzystuje dane o transporcie miejskim, prezentuje zdjęcia okolicy oraz wyznacza drogę do wartych zobaczenia atrakcji.

Są i pierwsze gry. Na początek Mozilla pokazała produkcję od EA, która jednak nie porywa złożonością. Na szczęście tuż obok zaprezentowano rewelacyjną i wciągającą Cut The Rope.

Mozilla chce, żeby Firefox OS już na wstępie oferował ogromną liczbę możliwości. Na prezentacji pojawiło się zatem też kilka innych aplikacji, jak klient IMDb, czy serwisy społecznościowe. W przeciwieństwie do panujących aktualnie na rynku trendów system fundacji ma być maksymalnie otwarty i dawać ogromną swobodę - również developerom.

Istotny w całym tym przedsięwzięciu ma być model biznesowy, na którym skorzystają też operatorzy komórkowi. Mozilla chce, żeby wspierali oni działanie systemu poprzez różnego rodzaju usługi dostępu do sieci, a w zamian otrzymywali pewien procent zysków. Tym samym na scenie pojawiają się kolejno przedstawiciele różnych koncernów GSM. Wśród nich są tacy giganci, jak: Deutsche Telekom, Telefonica oraz Telenor. Podczas wypowiedzi przewijają się nieco wyświechtane już wątki ekscytacji, otwartości oraz stagnacji, jaka ogarnęła świat oprogramowania mobilnego. Niestety właściwie poza wychwalanie pod niebiosa nowego systemu nie pojawia się tutaj nic godnego odnotowania.

Na scenie pojawia się prezes ZTE. Czekamy na konkrety i ciekawe smaczki o urządzeniach zatem... Chiński producent zapowiada globalną ofensywę, jeśli chodzi o nowy system oraz ścisłą współpracę z firmą Qualcomm. Szczegółową, oficjalną specyfikację pierwszych urządzeń oraz konkrety niestety poznamy dopiero jutro.

Pierwsza część prezentacji zakończyła się. Przyszła pora na pytania gości. Pierwsze pytanie dotyczyło sposobu na realną rywalizację z tuzami rynku czyli iOS i Androidem. CEO Mozilli podkreślił w swojej odpowiedzi dostępność nowej platformy - ceny urządzeń nie będą wysokie (w abonamentach te smartfony mają być dostępne za symboliczne kwoty), podobnie jak wymagania samego systemu. Ma to przyśpieszyć powstawanie nowych aplikacji oraz rozwój. Głównym atutem ma być tutaj jednak spójny ekosystem wykorzystujący przeglądarkę desktopową oraz sklep z aplikacjami - Mozilla Marketplace.

Ponownie przewinął się też wątek wsparcia ze strony operatorów GSM. Ich wsparcie ma się nie tylko opierać na udostępnianiu smartfonów i wspierających je usług, ale też organizowaniu imprez oraz różnych akcji, jak chociażby spotkania developerów aplikacji na Firefox OS.

Tyle konkretów jeśli chodzi o Firefox OS oraz Mozillę. Czekamy zatem na producentów, którzy już jutro z pewnością powiedzą więcej o samych urządzeniach oraz ich możliwościach. Póki co całość zapowiada się bardzo obiecująco. Osobiście widzę duży potencjał we współpracy z operatorami komórkowymi, którzy znacznie ułatwią wejście systemu na rynek globalny oraz umożliwią efektywne wykorzystywanie jego funkcji. Szkoda, że nie powiedziano więcej o praktycznych aspektach tej współpracy. Podejrzewam, że będą one mocno uzależnione od regionu oraz kraju. Dla Polski nadzieją jest oczywiście Deutsche Telekom, który najprawdopodobniej za sprawą T-Mobile jeszcze w tym roku wprowadzi do nas pierwsze smartfony z mobilnym Firefoksem. Co ciekawe, na naszym rynku Firefox OS ma zadebiutować  już latem, a więc znacznie wcześniej niż w innych regionach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MozillaFirefox OSMWC2013