Nauka

Tak będą kontrolować nasze emocje. Robotyczna muzyka w filmach i u lekarzy

Albert Lewandowski
Tak będą kontrolować nasze emocje. Robotyczna muzyka w filmach i u lekarzy
Reklama

Muzyka towarzyszy na co dzień wielu z nas. Niewątpliwie jest to ważny element w naszym życiu i to zaskakujące, jak skutecznie pozwala ona sterować naszymi emocjami.

Muzyka i uczenie maszynowe

Nie jest wielką tajemnicą, że muzyka wpływa na nasz nastrój. Różne utwory potrafią wprawiać nas w dobry nastrój, inne doprowadzać do łez, a jeszcze kolejne uspokajać. Nie bez powodu zresztą w filmach czy reklamach stanowią one wzmacniacz przekazu. Jak poinformował ostatnio portal Sztuczna Inteligencja, naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii postanowili sprawdzić, co decyduje w muzyce o tym, że działa na nas w konkretny sposób. Oczywiście trudno podejść do takiego tematu bez odpowiedniego zaplecza. Z racji na to, że ludzie mają problem z dostrzeżeniem wszystkich niuansów, postanowiono wykorzystać algorytmy uczenia maszynowego.

Reklama

Czytaj również: Czym jest transhumanizm?

Zaczęło się od zbierania materiału do badań. Naukowcy potrzebowali piosenek – smutnej i wesołej. W tym celu przeszukali internetowe serwisy z muzyką i fora dyskusyjne, by znaleźć piosenki oznaczone tagami „smutny” i „wesoły” lub ich synonimami. Chcieli zmniejszyć prawdopodobieństwo, że uczestnicy badania znali utwory wcześniej, więc postanowili wyłowić z sieci niszowe dzieła z małą liczbą odtworzeń.

Z tego powstała playlista z120 utworami. Ich fragmenty dano do przesłuchania ośmiu osobom, których zadaniem była ocena, jakie emocje odczuwają w związku ze słyszaną muzyką. W przypadku 27 utworów przynajmniej 6 z 8 osób było w tej sprawie zgodnych – te piosenki trafiły z kolei do ankiety internetowej. Następnie utwory zaprezentowano grupie stu osób. Część uczestników była w tym czasie podłączona do aparatury badającej aktywność mózgu, u innych badano tętno.

Sprawdź też: Porównanie najlepszych usług streamingowych.

Piosenki sprawdzono pod kątem 74 różnych właściwości, jak dynamika, harmonia czy rytm. Zadaniem algorytmów uczenia maszynowego było znalezienie zależności między zawartością utworu a fizjologiczną reakcją organizmu, a dokładniej – określenie, które z kilkudziesięciu właściwości należy obserwować, by przewidzieć reakcję organizmu. Okazało się na przykład, że barwa dźwięku (czyli natężenie średnich i wysokich częstotliwości), głośność i wyrazistość rytmu w smutnych piosenkach mają wpływ na aktywność mózgu. Z kolei barwa, złożoność, wyrazistość rytmu i przewidywalność tonacji są skorelowane ze zmianami tętna.

Sztuka i medycyna nowoczesna

Teraz przejdziemy do tego, jak można wykorzystać te badania. Mianowicie docelowo naukowcy chcą stworzyć odpowiednie modele uczenia maszynowego, które będą w stanie odpowiedzieć na pytanie, jakie dokładnie emocje wywołają, jak wpłyną na naszą psychikę. Niewątpliwie brzmi to fascynująco i przerażająco zarazem.

Sprawdź też:Sztuczna inteligencja w służbie naszego zdrowia.

Reklama

Obecnie mówi się o tym, że idealnie dostosowana muzyka pod słuchacze sprawdziłaby się w psychoterapii. Niewątpliwie byłby to znakomity przykład tego, jak uczenie maszynowe może nam dosłownie pomagać. Sam widzę jednak, że szybciej doczekamy się tak spersonalizowanych utworów w reklamach czy usługach do streamingu muzyki, jak Spotify czy Apple Music.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama