Ciekawe strony

Multipla.tv - nauka angielskiego w wirtualnej rzeczywistości

Tomasz Popielarczyk
Multipla.tv - nauka angielskiego w wirtualnej rzeczywistości
6

Internet pęka w szwach od serwisów, które oferują możliwość "szybkiej i skutecznej" nauki języka angielskiego. Na ogół są to platformy z wbudowaną, ogromną bazą słówek, dokumentacją dotyczącą czasów i reguł gramatycznych, które potem zostają wykorzystane w ćwiczeniach. Czasem ktoś się wysili bardzie...

Internet pęka w szwach od serwisów, które oferują możliwość "szybkiej i skutecznej" nauki języka angielskiego. Na ogół są to platformy z wbudowaną, ogromną bazą słówek, dokumentacją dotyczącą czasów i reguł gramatycznych, które potem zostają wykorzystane w ćwiczeniach. Czasem ktoś się wysili bardziej i wzbogaci cały mechanizm o treści multimedialne, wykorzystywanie mikrofonu itp. Rzadko jednak odbiega to od schematu. Wyjątkiem jest serwis Multipla.tv, gdzie wykorzystano technologię virtual reality i panoramy 3D. Efekt? Zobaczcie sami.

Multipla ma łączyć w sobie funkcję edukacyjną, multimedialną oraz interaktywną. Twórcy wykorzystali w tym celu chyba jedno z najlepszych narzędzi - rzeczywistość wirtualną (virtual reality). W efekcie otrzymaliśmy twór, który nazywa się 3D Learning System i jest, krótko mówiąc, połączeniem zdjęć panoramicznych z klipami wideo.

Jak to wygląda w praktyce? Każda lekcja to inna sceneria. Podróżujemy po niej zupełnie tak, jakbyśmy korzystali z Google Street View. Z tym wyjątkiem, że tutaj w części lokacji umieszczono klipy wideo (w jakości HD), na których rozmawiają ze sobą ludzie. Oczywiście całość ma walory edukacyjne i została tak opracowana, aby użytkownik był w stanie wyciągnąć z takiego nagrania wartościowe informacje oraz wiedzę. Od czasu do czasu podczas naszej wędrówki znajdziemy też przyciski z literką "e". Są to tradycyjne ćwiczenia, w których możemy sprawdzić zdobyte umiejętności.

Wspomniane lekcje są zatem tak naprawdę swoistym mini-serialem, w którym poznajemy bohaterów i wchodzimy z nimi w interakcję. Może nie odbije się to jakoś bardzo pozytywnie na efektywności takiej nauki, ale jest zdecydowanie atrakcyjniejsze niż beznamiętne zapamiętywanie słówek. Dlatego z pewnością każdemu będzie łatwiej usiąść do nauki za pomocą Multipli, aniżeli innej metody. Mało tego, ów mini-serial daje użytkownikowi duże spektrum możliwości i swobodę. Zatem nikt nie narzuca mu, kiedy ma przyswajać materiał z danej części tematu - decyduje o tym tylko i wyłącznie on sam.

Co się jednak autorom nie udało? Platforma nie jest raczej przystosowana dla osób, które chcą zacząć swoją naukę od podstaw (co z resztą sami autorzy zaznaczają na stronie). Zastosowany model sprzyja bowiem raczej doskonaleniu umiejętności oraz zastosowywaniu ich w praktyce. Do tego Multipla sprawdzi się wyśmienicie. Niestety osoby, które raczej nie opanowały podstaw, będą miały trudności z wyciągnięciem czegokolwiek wartościowego z przedstawionych scenek. Generalnie sam model nie sprawia też wrażenia przystępnego jeśli chodzi o samą edukację. Owszem, dostajemy szereg dodatków i usprawnień, które znacznie uprzyjemniają korzystanie z Multipli, ale nie nie wpływają one aż tak bardzo na efektywność. Tutaj mimo wszystko najlepiej sprawdzają się tradycyjne ćwiczenia, a tych w porównaniu z materiałami multimedialnymi jest stosunkowo mało. Czyli jednak, wbrew zapewnieniom twórców, mamy tutaj do czynienia z lekkim przerostem formy nad treścią, co niekoniecznie musi się podobać osobom chcącym przede wszystkim chłonąć wiedzę.

Mimo to warto polecić Multiplę z prostego względu - prezentuje coś zupełnie innego i odmiennego niż dotychczasowe rozwiązania. Czy lepszego? Pod wieloma względami na pewno. Nauka za pomocą Multipli może nie jest tak efektywna, jak przy wykorzystaniu tradycyjnych środków, ale znacznie łatwiej jest się do niej przekonać i połączyć przyjemne z pożytecznym, co dla osób mających problemy z motywacją może okazać się nieocenione.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu