Microsoft

Multi Window dla Windows Phone to coś, na co czekałem jeszcze mając Lumię 1320

JS
Jakub Szczęsny
18

Kiedy tylko Lumie 1320 i 1520 zostały zaprezentowane, zastanawiałem się, czy te urządzenie oprócz wielkiej przekątnej ekranu będą oferować cokolwiek więcej od strony samego systemu operacyjnego. Bardzo szybko przekonałem się, że jedynymi zmianami były: większa ilość kolumn kafelków na ekranie starto...

Kiedy tylko Lumie 1320 i 1520 zostały zaprezentowane, zastanawiałem się, czy te urządzenie oprócz wielkiej przekątnej ekranu będą oferować cokolwiek więcej od strony samego systemu operacyjnego. Bardzo szybko przekonałem się, że jedynymi zmianami były: większa ilość kolumn kafelków na ekranie startowym oraz skalowanie niektórych elementów interfejsu. Na innych usprawnieniach niestety się skończyło. Moje niezadowolenie po półtora roku sięgnęło zenitu i... przeskoczyłem na mniejszy, mocarniejszy model.

Wiele razy mówiłem o tym, że zobaczyłbym w Windows Phone obsługę klawiatur Bluetooth. Doczekałem się - Update 2 wprowadza tę funkcję, a szerzej dostępna będzie ona w Windows 10. Podobnie ma być z... funkcją wielu okien, która została uchwycona w Internecie. I co najciekawsze, działa ona na Windows Phone 8.1 Update 2. Jest to zapewne eksperymentalna wersja systemu, o której Microsoft jeszcze nam nie wspominał. Sam wygląd funkcji multi window w Windows Phone wskazuje, że zadebiutuje ona dopiero w dziesiątce.

Z źródeł MicrosoftInsider.es wynika, iż ta funkcja będzie dostępna tylko dla smartfonów od 5 cali wzwyż. Dodatkowym ograniczeniem ma być ilość pamięci RAM, która w tym przypadku będzie wynosić prawdopodobnie 1 GB.

Podczas, gdy Samsungi z serii Note świetnie radzą sobie z trybem wielu okienek, w phabletach z Windows Phone najzwyczajniej tego brakowało. Wiele razy miałem wrażenie, że miejsce na L1320 bardzo się marnuje i mógłbym robić kilka rzeczy na raz.

Pewien jestem jednak, że posiadacze m. in. Lumii 640, 830, 930, a zwłaszcza 1520 i 640 XL mocno docenią tę funkcję. Praca na kilku programach to przy wielkich ekranach kwestia niesamowicie ważna. Ekran nie powinien być umieszczony w smartfonie jako sztuka dla sztuki, "bo tak możemy", tylko ma wnosić ze sobą pewną ważną dla użytkownika funkcjonalność.

Grafika: 1, 2, 3, 4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu