Smartwatche

MtbA - najlepsza tarcza do zegarka Garmin

Grzegorz Ułan
MtbA - najlepsza tarcza do zegarka Garmin
21

Po długich poszukiwaniach i testach wielu tarczy do zegarka Garmin, znalazłem tę najlepszą dla siebie. Myślę, że spodoba się też tym z Was, którzy wolą w miejsce cyfrowych ekranów na swoich zegarkach, te bardziej „analogowe”.

Spośród analogowych tarcz, żadna ze znalezionych nie była dla mnie odpowiednia, były zwyczajnie brzydkie lub przeładowane w tle danymi czy wykresami, przebijając się przy tym na pierwszy plan, na którym powinny być cyfrowe wskazówki.

Ostatecznie zainstalowałem kilka tarcz cyfrowych, które zmieniałem co kilka dni, nie ustając jednocześnie w poszukiwaniach analogowej wersji, która przypadłaby mi do gustu. W końcu ją znalazłem, i co ciekawe nie w sklepie Garmin ConnectIQ, gdzie o dziwo nie jest w żadnym TOP, trafiłem na nią w Google - też gdzieś daleko.


Mowa o MoveToBeActive (MtbA), która to od momentu zainstalowania, została na stałe na moim zegarku. Już nie zmieniam, nie szukam,- jest dla mnie idealna. Co pierwsze mnie w niej zaskoczyło to fakt, że jest w pełni i wyłącznie konfigurowalna z poziomu zegarka. Po zainstalowaniu tej tarczy, miałem wręcz wątpliwości czy się to udało, bo nie pojawił się przycisk ustawień w aplikacji mobilnej. Tak, wiem - trzeba czytać opisy.

Drugie, co mi chyba najbardziej przypadło do gustu, to pomysł na wykorzystanie przestrzeni. Wiele tarcz niepotrzebnie mnoży dostępne ikony czy paski postępu. W tarczy MtbA maksymalnie wykorzystano do tego motywy kolorystyczne.


O co dokładnie chodzi? Otóż na przykład w miejsce pokazania ikony wykonanych kroków, do tego ich liczby czy nawet dodatkowo brakującej liczby do celu, a także w miejsce paska postępu, w tarczy tej zastosowano jedną ikonę, która zmienia swój kolor z szarego na wiodący, w momencie dobicia do celu.

W ten sposób w miejsce kilku danych czy pasków postępu, mamy w zasadzie zajęte jedno miejsce na tarczy dla danej aktywności. Docenią to też osoby, które potrzebują już okularów do czytania,- nie dostrzegą oni bez nich liczby zrobionych kroków, ale już zmianę koloru danej ikony owszem.

Co mamy w środku? Przede wszystkim, tarcza MtbA kompatybilna jest z następującymi modelami zegarków Garmin:

Approach S70 (42mm) Forerunner 255S Music fēnix 6S Pro, fēnix 6S Sapphire MARQ Expedition
Captain Marvel Forerunner 265 fēnix 6S Pro Dual Power MARQ Golfer
D2 Air Forerunner 265S fēnix 6S Pro Solar Mercedes-Benz Venu
D2 Air X10 Forerunner 645 Music fēnix 6S Solar Mercedes-Benz Venu 2
D2 Mach 1 Forerunner 745 fēnix 6X Pro, fēnix 6X Sapphire, fēnix 6X Pro Solar, tactix Delta Sapphire, quatix 6X Solar, tactix Delta Solar, tactix Delta Solar Ballistics Mercedes-Benz Venu 2S
Darth Vader Forerunner 945 fēnix 7, quatix 7 quatix 6
Descent MK2, Descent MK2i Forerunner 945 LTE fēnix 7 Pro quatix 6X, quatix 6X Solar, quatix 6X Dual Power
Descent Mk2S Forerunner 955, Forerunner 955 Solar fēnix 7S Rey
Enduro Forerunner 965 fēnix 7S Pro tactix 7, tactix 7 – Pro Ballistics Edition, tactix 7 – Pro Edition, tactix 7 – AMOLED Edition
Enduro 2 fēnix 5 Plus fēnix 7X, quatix 7X – Solar Edition Venu
epix (Gen 2), quatix 7 – Sapphire Edition fēnix 5S Plus fēnix 7X Pro Venu 2
epix Pro (42mm) fēnix 5X Plus MARQ (Gen 2), MARQ Carbon Collection Venu 2 Plus
epix Pro (47mm) fēnix 6 MARQ Commander (Gen 2) – Carbon Edition Venu 2S
epix Pro (51mm) fēnix 6 Dual Power MARQ Adventurer Venu 3
First Avenger fēnix 6 Pro, fēnix 6 Sapphire MARQ Athlete Venu 3S
Forerunner 245 fēnix 6 Pro Dual Power MARQ Aviator Venu Sq.
Forerunner 245 Music fēnix 6 Pro Solar MARQ Aviator (Gen 2) Venu Sq. Music
Forerunner 255 fēnix 6 Solar MARQ Captain, MARQ Captain: American Magic Edition vívoactive 4, GarminActive
Forerunner 255 Music fēnix 6S MARQ Commander vívoactive 4S, GarminActive S
Forerunner 255S fēnix 6S Dual Power MARQ Driver vívoactive 5

Po jej zainstalowaniu w opcjach tarczy możemy zmienić praktycznie wszystko, począwszy od zmiany wiodącego koloru, po wyświetlane w tle dane czy grubość wskazówek. Pominięto tu sekundowe wskazówki dla oszczędności baterii, można w to miejsce włączyć cyfrowy sekundnik.


Jeśli chodzi o same funkcje, można włączyć lub wyłączyć tu wyświetlanie daty, logo Garmina, stan pogody czy lokalizację źródła danych pogodowych. W temacie kolorystyki, warto wspomnieć, iż wskaźnik Bluetooth jako połączony jest w kolorze niebieskim, bez opcji zmiany na wiodący kolor, jedynie rozłączony zmienia kolor na szary.

Niezależny jest też wskaźnik baterii - zmienia kolor na czerwony, gdy poziom baterii spadnie poniżej 20%, na żółty od 21 do 40% i zielony powyżej 40%. Podobnie działa wskaźnik temperatury, który zmienia się na kolor niebieski przy pokazywaniu minimalnej temperatury w danym dniu lub na pomarańczowy, gdy jest to maksymalna temperatura.


W przypadku pól danych, tak samo działa to w przypadku danych tętna, którego ikona zmienia się w zależności od osiągnięcia jednego z siedmiu stref tętna. Dla przykładu: odpoczynek/lekkie obciążenie - szary, umiarkowany wysiłek - niebieski czy duży wysiłek - jasnoczerwony. Podobnie w przypadku natlenienia krwi: zdrowy - zielony, normalny - niebieski czy niski - żółty.

Pozostałe wskaźniki czy pola danych zmieniają kolor na wiodący, ustawiony w opcjach tarczy. Jakie to pola? Między innymi kroki, spalone kalorie, pokonane piętra, niektóre inne dane pogodowe, VO2 Max dla biegania i jazdy na rowerze, poziom stresu, częstotliwość oddechów, minuty intensywnej aktywności czy pokonany dystans. Oczywiście, można te pola danych wyłączyć i zostawić sobie same wskazówki.

Twórca tarczy MoveToBeActive regularnie ją aktualizuje, a na przyszły rok planuje dodanie opcji wyborów motywów tarczy - ciemne i jasne. Tarczę pobierzecie z ConnectIQ pod tym adresem, a co ważne jeszcze,- jest ona darmowa, nie trzeba później za nią płacić gdzieś w zewnętrznych serwisach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu