Microsoft

MSN Kuchnia, Podróże, Zdrowie i Fitness idą pod nóż. Cięć w Microsofcie ciąg dalszy

Tomasz Popielarczyk
MSN Kuchnia, Podróże, Zdrowie i Fitness idą pod nóż. Cięć w Microsofcie ciąg dalszy
11

Okazuje się, że dział mobilny w Microsofcie czekają ciężkie czasy. Poza redukcją zatrudnienia firma zapowiada również koniec rozwoju wybranych usług i aplikacji. Wśród nich są te, które jeszcze do niedawna odgrywały bardzo istotną rolę w jej software'owym portfolio. Microsoft się nie patyczkuje i...

Okazuje się, że dział mobilny w Microsofcie czekają ciężkie czasy. Poza redukcją zatrudnienia firma zapowiada również koniec rozwoju wybranych usług i aplikacji. Wśród nich są te, które jeszcze do niedawna odgrywały bardzo istotną rolę w jej software'owym portfolio.

Microsoft się nie patyczkuje i bez sentymentów zamyka kolejne projekty. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o 8 tys. zwolnieniach w dziale mobilnym. W szczególności dotyczyło to pracowników zajmujących się mobilnych Windowsem. Teraz dochodzą do tego kolejne informacje o zamkniętych usługach. Pod nóż idą wybrane aplikacje MSN, a także Photosynth.

Już 28 września z portfolio Microsoftu mają zniknąć aplikacje MSN Kuchnia oraz Podróże. Pierwsza z nich to rozbudowana baza przepisów oraz porad kulinarnych. Druga natomiast agregowała informacje o ciekawych miejscach, atrakcjach turystycznych oraz szeroko pojętym podróżowaniu. Najwyraźniej nie cieszyły się zbyt dużą popularnością i trudno się dziwić wobec tak dużej konkurencji i całej masy ciekawych alternatyw. Sam omijałem je szerokim łukiem. Znacznie przychylniej patrzyłem jednak na MSN Zdrowie i Fitness, które też ma zostać zamknięte, lecz nieco później - 1 listopada. Jest to obecnie sztandarowa usługa Microsoftu związana z monitorowaniem aktywności fizycznej. W aplikacji możemy dodawać zarówno dane o naszej aktywności fizycznej jak i spożywanych posiłkach, a także znajdziemy tutaj obszerną bazę wiedzy dotyczącą zdrowia i treningów. Do grona żywych trupów można też zaliczyć aplikację PhotoSynth dostępną na Windows Phone i iOS, która pozwalała na łączenie zdjęć w panoramy 360 stopni. Tutaj konkretnej daty jednak nie podano.

Pozostałe programy z kategorii MSN pozostają bezpieczne - przynajmniej na razie. Mają one otrzymać aktualizacje związane z premierą Windows 10, ale i na innych platformach będą dalej rozwijane. Przypomnijmy, że cały pakiet programów MSN jest stosunkowo młody na Androidzie. Debiutowały tutaj pod koniec ubiegłego roku. Wtedy też Microsoft zafundował im rebranding, rezygnując z marki Bing.

Czy to dobry ruch? Użytkownicy będą na pewno niepocieszeni. Mnie szczególnie rozczarowuje koniec MSN Zdrowie i Fitness, który wydawał się bardzo solidnym produktem. Biznes jednak rządzi się swoimi prawami i skoro liczba użytkowników nie napawała optymizmem, to kontynuowanie projektu nie miało sensu. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że MS w ten sposób rezygnuje (po części) z jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się własnie płaszczyzn konsumenckiego IT. Monitorowanie aktywności staje się bowiem swoistym "must have" w portfolio każdej znaczącej firmy oferującej usługi mobilne. Gigant z Redmond może gorzko tego ruchu żałować - chyba, że już pracuje nad alternatywnym rozwiązaniem, które zastąpi zamknięte produkty. To jednak już tylko domysły.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AplikacjeMicrosoftMSN