Część czytelników AntyWeb zapewne pamięta prezentacje Google Wave 27 maja 2009 na konferencji Google I/O. Google wówczas po raz pierwszy zaprezentował...
Współpraca na żywo na niemal każdej stronie WWW dzięki TowTruck - ciekawy eksperymentalny projekt Mozilli
Część czytelników AntyWeb zapewne pamięta prezentacje Google Wave 27 maja 2009 na konferencji Google I/O. Google wówczas po raz pierwszy zaprezentowało współprace w tworzeniu tekstu w czasie rzeczywistym tak, że widać było kursor drugiej osoby i litera po literze pisany przez nią tekst. Projekt miał zrewolucjonizować komunikatory i zastąpić maila, zamiast tego został zamknięty 30 kwietnia 2012. Część funkcji dotyczących współpracy na żywo Google wprowadziło do Google Docs. Teraz Mozilla chce aby tego rodzaju wspólna praca nad zadaniem była możliwa na niemal każdej stronie WWW dzięki projektowi TowTruck.
TowTruck ma zasadniczo zapewniać tą samą funkcjonalność co współpraca na Google Docs, czy wcześniej na Wave, z tą różnica, że Mozilla zamiast tworzyć jeden konkretny serwis, który to umożliwia, chce dostarczyć narzędzie, które udostępni taką współpracę w niemal każdym istniejącym serwisie. Ponieważ projekt TowTruck jest we wczesnej fazie rozwoju, posiada podstawowy zestaw funkcji, czyli widzimy kursory współpracujących z nami osób, oraz tekst który wpisują. Mamy również dostęp do prostego czatu tekstowego. W przyszłości, dzięki WebRTC uruchomiony zostanie również czat głosowy i wideo, co usprawni komunikację między współpracującymi osobami.
TowTruck nie wymaga instalacji żadnych rozszerzeń, korzysta jedynie z funkcji samej przeglądarki, w tym ze wspomnianego WebRTC. Aby umożliwić współprace na danej stronie, do kodu strony należy dodać jedynie linijkę JavaScript. Użytkownik serwisu uruchamia tryb współpracy korzystając z skryptozakładki. Wówczas wyświetlony zostanie link, który wystarczy skopiować i podesłać osobie z którą chcemy współpracować w czasie rzeczywistym. Na stronie pojawi się małe menu z wszystkimi funkcjami TowTruck, które można umieścić w dowolnym miejscu. Gdy do edycji dołączy kolejna osoba wszyscy uczestnicy otrzymają powiadomienie.
Podobnie jak w przypadku innych projektów Mozilli, TowTruck jest dostępny jako open source, co oznacza, że w przyszłości każdy chętny będzie mógł skorzystać i uruchomić współprace na swojej stronie. TowTruck może zostać wykorzystany do współpracy zespołów nad projektowanie stron WWW i edycji CSS. Współpraca kilku osób nad tekstem w Wordpress czy na innym blogu również będzie prosta. Pomysłów na wykorzystanie projektu Mozilli zapewne z czasem pojawi się znacznie więcej.
Chociaż obecnie na co dzień nie korzystam z tego rodzaju funkcji, swoje teksty piszę samodzielnie (posiłkując się źródłami, oczywiście), taką funkcjonalność bardzo doceniłbym na studiach, bo większość zadań należało wykonywać w zespołach. To samo dotyczy wszystkich osób, które pracują w zespołach na co dzień, albo po prostu osób, które potrzebują pomocy. Poza tym pisanie tekstu czy kodu w przeglądarce aż prosi się o możliwość współpracy na żywo, chociażby dlatego, że jest to po prostu możliwe, a praca zdalna coraz bardziej popularna.
Więcej informacji na temat TowTruck można znaleźć na oficjalnej stronie projektu. Podczas pisania artykułu posiłkowałem się informacjami zawartymi na stronie Ghacks.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu