Felietony

Mozilla + Samsung = nowy silnik przeglądarki. Czy Servo będzie czymś więcej niż tylko eksperymentem?

Tomasz Popielarczyk
Mozilla + Samsung = nowy silnik przeglądarki. Czy Servo będzie czymś więcej niż tylko eksperymentem?
8

Samsung szuka kolejnych okazji by software'owo uniezależnić się od Google'a. Kolejne wydarzenia są tylko tego dowodem. Koreański gigant zbratał się bowiem z Mozillą. Wspólnie będą pracować nad zupełnie nowym, pisanym od podstaw silnikiem przeglądarki. Servo, bo taką projekt nosi nazwę, ma wykorzysta...

Samsung szuka kolejnych okazji by software'owo uniezależnić się od Google'a. Kolejne wydarzenia są tylko tego dowodem. Koreański gigant zbratał się bowiem z Mozillą. Wspólnie będą pracować nad zupełnie nowym, pisanym od podstaw silnikiem przeglądarki. Servo, bo taką projekt nosi nazwę, ma wykorzystać potencjał i moc obliczeniową nowoczesnych, wielordzeniowych urządzeń. 

Na pierwszy rzut oka brzmi to bardzo ambitnie, choć nie mogę oprzeć się wrażeniu, że gdy zapowiada się nowoczesne, wykorzystujące potencjał nowoczesnych urządzeń rozwiązania, to niemal zawsze pożerają one tyle mocy, że na nieco starszych sprzętach działają niczym film poklatkowy (albo w ogóle). Nie będę jednak nikogo zarażał sceptycyzmem, wiec przejdźmy do samego Servo.

Projekt zadebiutował już na Githubie, gdzie dział Mozilla Research wraz z programistami Samsunga przygotowują go do debiutu. Całość jest pisana w stworzonym przez fundację i jej społeczność języku Rust 0.6. Jest on bardzo młody - zadebiutował zaledwie rok temu. Ma jednak wiele atutów, jak m.in.  możliwość zaawansowanego kontrolowania podzespołów czy efektywnego wykonywania obliczeń równoległych. Pierwsze urządzenia, które mogą już testować Servo są oparte na architekturze ARM, a na ich pokładzie znajdziemy Androida (czy kogokolwiek to dziwi?). Wszystkich chętnych i świadomych tego, co należy zrobić z udostępnionymi plikami, odsyłam na Githuba.

Nowy silnik ma też się cechować wysokim poziomem bezpieczeństwa. Składają się na to kolejne atuty języka Rust, który zapobiega błędom podczas zarządzania pamięcią operacyjną. Najczęściej prowadzą one do powstawania luk w zabezpieczeniach, co teraz nie będzie miało miejsca. Powiedzmy jednak sobie szczerze - to póki co teoretyzowanie. Prawdziwe atuty oraz wady Rust wykażą pierwsze testy. A te mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Mozilla chce przygotować pierwszą poważą rewizję swojego silnika wraz z obszerną dokumentacją i uporządkowanymi bibliotekami.

Czy Servo ma szansę stać się czymś więcej, niż tylko eksperymentem? Obecność Samsunga w tym projekcie może sugerować, że tak. Niewykluczone, że koreański gigant ma bardzo ambitne plany - nie tylko względem swoich smartfonów z Androidem ale też ewentualnych kolejnych urządzeń, które nie będą miały wiele wspólnego z zielonym robotem. Wykorzystanie zaawansowanego i wykorzystującego pełnię możliwości wielordzeniowych heterogenicznych architektur silnika będzie niewątpliwie atutem zmuszającym konkurencję do szybkiej reorganizacji. Tymczasem dla Mozilli będzie to pewnie okazja do wzmocnienia swojego Firefox OS. Pytanie brzmi, czy nowy silnik, projektowany z myślą o najnowocześniejszym hardware, sprawdzi się również na tanich smartfonach fundacji?

Nie ukrywam, że bardzo mnie ciekawi, co Samsung i Mozilla rozumieją przez "oparty na zupełnie nowych założeniach". Czy Servo rzeczywiście będzie taką rewolucją czy może jesteśmy karmieni marketingowymi sloganami, które tylko mają zwiększyć zainteresowanie projektem?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FirefoxMozillaSamsung