8

Mozilla odcina się od Adobe – wbudowany w Firefoxa czytnik PDF w HTML5

Dziś pisaliśmy o nowej wersji Google Chrome, niewiele wnoszącej, prócz numerka. Mozilla za to na swoim blogu zapowiedziała testy nowej wersji Firefoxa z wbudowanym czytnikiem plików PDF, opartym na HTML5. Decyzje o wprowadzeniu takiego czytnika tłumaczy tym, iż różnego rodzaju wtyczki, dostępne do tej pory, udostępniane były z opatentowanym zamkniętym kodem źródłowym (Adobe?) i niosły […]

firefox
Dziś pisaliśmy o nowej wersji Google Chrome, niewiele wnoszącej, prócz numerka. Mozilla za to na swoim blogu zapowiedziała testy nowej wersji Firefoxa z wbudowanym czytnikiem plików PDF, opartym na HTML5.

Decyzje o wprowadzeniu takiego czytnika tłumaczy tym, iż różnego rodzaju wtyczki, dostępne do tej pory, udostępniane były z opatentowanym zamkniętym kodem źródłowym (Adobe?) i niosły ze sobą niebezpieczeństwo dla użytkowników, spowodowane lukami w zabezpieczeniach. Z tego też względu powstał projekt PDF.js. Mozilla uznała, że HTML i Java Script to już na tyle dojrzałe projekty, by móc tworzyć w oparciu o nie aplikacje, których funkcje wcześniej mogły być dostępne tylko poprzez zewnętrzne programy.

fddfd

Sama aplikacja działa wyśmienicie. Można włączyć tryb widoku pojedynczej strony, jak i widok wszystkich stron dostępnych w dokumencie .pdf. Przeglądanie w trybie pełnego ekranu, zapisywanie na dysku, drukowanie, powiększanie, wszystko to wygląda o wiele lepiej niż podobny czytnik wbudowany w Google Chrome.

Jeśli chcecie już przetestować tę wersję Firefoxa, możecie pobrać wersję beta tej przeglądarki – Firefox Beta.