Przeglądarki internetowe

Integracja Firefoksa z Readability to świetny pomysł. Użytkownicy Nightly mogą już zobaczyć jak działa

Tomasz Popielarczyk
Integracja Firefoksa z Readability to świetny pomysł. Użytkownicy Nightly mogą już zobaczyć jak działa
15

Firefox niebawem doczeka się bardzo fajnego rozszerzenia możliwości. Twórcy przeglądarki integrują ją z usługą Readability, a konkretnie z mechanizmem "czyszczenia" artykułów ze śmieci i podawania ich w przystępnej, przejrzyście sformatowanej postaci. Tryb czytania (Reader mode) jest już od 2012...

Firefox niebawem doczeka się bardzo fajnego rozszerzenia możliwości. Twórcy przeglądarki integrują ją z usługą Readability, a konkretnie z mechanizmem "czyszczenia" artykułów ze śmieci i podawania ich w przystępnej, przejrzyście sformatowanej postaci.

Tryb czytania (Reader mode) jest już od 2012 roku obecny w mobilnej wersji Firefoksa. Teraz trafi również do desktopowego wydania przeglądarki (pierwsze takie pomysły pojawiły się dawno, bo w 2010 roku), a napędzać go ma jeden z najlepszych mechanizmów w tej kategorii - Readability. Całkiem sprawnie radzi sobie on z większością stron www, a także dysponuje mechanizmem łączenia artykułów podzielonych na strony. W tym drugim przypadku nie jest już tak efektywny, ale to raczej ogólna przypadłość tego typu rozwiązań (winę należy zrzucać raczej na deweloperów). Moduł został już wprowadzony do kanału Nightly, gdzie można go aktywować w panelu ukrytych ustawień przeglądarki.

Jak widać na grafikach, tryb czytania jest widoczny jako ikonka na pasku adresu. Jej kliknięcie dokonuje całkowitej czystki na stronie, zostawiając wyłącznie treść oraz osadzone w niej grafiki i multimedia. W obecnej wersji nie jest jeszcze możliwe dostosowywanie wyglądu takiego artykułu, ale z pewnością się takie ustawienia pojawią, na co wskazują koncepcyjne grafiki umieszczone w repozytorium kodu przeglądarki. Na pewno będziemy mogli zmienić rozmiar i wyrównanie tekstu, a prawdopodobnie również tło.

To z całą pewnością pozytywna informacja. Dotąd użytkownicy Firefoksa musieli borykać się ze skryptozakładkami lub korzystać z dodatkowych rozszerzeń. Teraz wszystko będzie funkcjonować jako natywny mechanizm. Prawdopodobnie zobaczymy go w Firefoksie 38 (chyba, że po drodze pojawią się jakieś komplikacje). W planach jest też dodanie mechanizmu schowka, w którym te wszystkie mechanizmy miałyby być zapisywane. Nie wiadomo jednak, czy będzie on zintegrowany w jakąkolwiek usługą (jak np. wbudowana w Windowsa lista czytania) czy może zostanie napisany od podstaw.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu