Mobile

Mozilla celuje w ultra niską półkę. Firefox OS walczy o przetrwanie

Konrad Kozłowski
Mozilla celuje w ultra niską półkę. Firefox OS walczy o przetrwanie
94

Pamiętacie jeszcze Firefox OS? Przyznam szczerze, że u mnie po początkowym zachwycie nad projektem Mozilli nie ma już śladu. Zapowiedzi i plany dawały jeszcze jakieś nadzieje, lecz wszystko to rozbiło się o rzeczywistość. Dlatego pojawienie się informacji o kolejnym telefonie z tym systemem mnie na...

Pamiętacie jeszcze Firefox OS? Przyznam szczerze, że u mnie po początkowym zachwycie nad projektem Mozilli nie ma już śladu. Zapowiedzi i plany dawały jeszcze jakieś nadzieje, lecz wszystko to rozbiło się o rzeczywistość. Dlatego pojawienie się informacji o kolejnym telefonie z tym systemem mnie naprawdę zaciekawiło. Tym bardziej, że nie chodzi tu o kategorię określaną mianem niskiej półki urządzeń. Mowa jest o ultra niskiej półce.

Nie chciałbym się postawić w sytuacji osób, które w niedługim czasie po premierze zainwestowały w telefon z Firefox OS wykładając blisko 400 złotych na nowego Alcatela. Jeszcze wtedy wydawało mi się, że szanse na pewien relatywny sukces tej platformy w naszym kraju faktycznie istnieją. Jak dobrze wiemy nic takiego się nie stało, a lista przyczyn takiego stanu rzeczy była już wielokrotnie wałkowana.

Następnym krokiem Mozilli było więc przygotowanie wraz z partnerami urządzeń o zdecydowanie lepszej wydajności. Te rzeczywiście zostały zbudowane i oficjalnie ogłoszone, ale o drugiej fali kampanii reklamowej w naszym kraju na skalę tej pierwszej nie było mowy. Tanie telefony z Androidem i Windows Phone nadal rządzą w ofertach operatorów i naprawdę trudno jest z nimi konkurować.

Mozilla postanowiła najwyraźniej obrać kurs zupełnie odwrotny. Zamiast na nieco droższych, lecz o lepszych specyfikacjach smartfonów, Firefox OS zagości na jeszcze tańszych i bardziej uboższych urządzeniach. Celem było przygotowanie telefonu, który będzie można sprzedawać za jedyne 25 dolarów. Na tę chwilę najtańszym smartfonem z Firefox OS będzie jednak Spice Fire One Mi – FX1 wyceniony na 38 dolarów.

Za takie pieniądze nie powinniśmy i nie możemy spodziewać się niczego szczególnego. Jednordzeniowy procesor o taktowaniu 1GHz, ekran o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 480 na 320 pikseli, kamery: 2 megapiksele (tył) i 1,3 megapiksela (przód), Bluetooth, Wi-Fi, dwa sloty na kartę SIM i GPS oraz żyroskop.

Telefon pojawi się na jak na razie jedynie na rynku indyjskim, jednak takie działania Mozilli i partnerujących jej producentów pokazują, że smartfony z Firefox OS jak na razie muszą raczej walczyć o przetrwanie na rynku, aniżeli o faktyczny w nim udział.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu