Felietony

Mozilla blokuje wydanie Firefoxa na iOS z powodu nieczystych zagrywek Apple

Marcin Kamiński
Mozilla blokuje wydanie Firefoxa na iOS z powodu nieczystych zagrywek Apple
27

Posiadacze iPhone'ów i iPadów często wykorzystują przeglądarkę Safari do przeglądania zawartości internetu. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to dobrowolny wybór użytkowników, firma Apple stosuje bowiem pewne triki, aby przeszkodzić autorom konkurencyjnych przeglądarek osiągnąć sukces. Firma Mo...

Posiadacze iPhone'ów i iPadów często wykorzystują przeglądarkę Safari do przeglądania zawartości internetu. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to dobrowolny wybór użytkowników, firma Apple stosuje bowiem pewne triki, aby przeszkodzić autorom konkurencyjnych przeglądarek osiągnąć sukces. Firma Mozilla, która odpowiada za stworzenie popularnej na komputerach aplikacji Firefox, nie zamierza wydawać swojego produktu na system iOS. Dlaczego? Bo Apple zmusza producentów przeglądarek do wykorzystywania przestarzałych technologii, przez co zawsze będą one wolniejsze od programu Safari.

Twórcy przeglądarek internetowych na urządzenia mobilne marki Apple nie mają łatwego życia. Jak ujawnia Mozilla, autor znanego zapewne większości czytelników Firefoxa, wszystko przez obostrzenia nakładane przez Apple na autorów aplikacji. Mowa o konieczności korzystania z wbudowanego w urządzenia Apple silnika WebKit służącego do renderowania oraz wolnego silnika Nitro JavaScript. W rezultacie przeglądarki zewnętrznych producentów działają wolniej niż Safari, domyślnie dostępne na iPhonie i iPadzie. Z tego też powodu twórcy Firefoxa nie zamierzają oficjalnie wydać swojego programu w wersji na systemy iOS, przynajmniej do czasu zmiany polityki przez Apple.

Firefox dostępny jest obecnie w wersji na komputery oraz urządzenia z Androidem:

Z jednej strony cieszy fakt, że Mozilla odważnie wskazuje nie do końca czyste zagrywki Apple. Z drugiej jednak strony to właśnie Apple jest twórcą systemu iOS i ma pełne prawo zarządzać nim tak, jak chce. Warto też zauważyć, że inne konkurujące z Safari przeglądarki, takie jak Chrome czy Opera, są dostępne w App Store i cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem.

Mozilla już wcześniej udowodniła, że dosyć opornie wprowadza kolejne nowości i technologie - przez wiele miesięcy wstrzymywała dodanie obsługi kodeków H.264 oraz MP3. Dlatego według mnie Firefox swoją nieobecnością na iOS traci kolejnych użytkowników, co z czasem może przełożyć się na ogólne statystyki popularności tej przeglądarki.

A Wy na iOS korzystacie z przeglądarki Safari czy propozycji konkurencji?

Źródło: Cult of Mac

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleFirefoxiOS