Telewizja

Gdzie możemy obejrzeć ulubioną ligę piłki nożnej?

Grzegorz Ułan
Gdzie możemy obejrzeć ulubioną ligę piłki nożnej?
24

Prawa do transmisji lig europejskich należą do najdroższych, bo są najchętniej oglądane przez widzów. Wielu z nich specjalnie dla ulubionej ligi wykupuje dostęp do płatnej telewizji, by tylko móc oglądać mecze swojej ulubionej drużyny. Nie dziwi więc, że prawa te przechodzą z rąk do rąk, operatorzy po upłynięciu praw, przebiją cenę konkurenta i przejmują prawa na kolejne lata, zwłaszcza gdy do gry wkroczył Eleven Sports, który mocno namieszał na tym rynku. Jak to wygląda na dziś? Sprawdziliśmy najpopularniejsze ligi, czyli angielską, hiszpańską, francuską, włoską, niemiecką no i polską.

Liga hiszpańska - La Liga - gdzie można oglądać?

Od trzech sezonów prawa do transmisji rozgrywek ligi hiszpańskiej posiada Eleven Sports, jednak już od nowego sezonu 2018/2019 prawa te podzielą z nc+.

To i dobra i zła wiadomość, bo według zapisów w umowach licencyjnych obie stacje mają prawo pokazywać po 5 meczów kolejki, co oznacza, że aby mieć pewność, że zawsze będzie można obejrzeć swoją ulubioną drużynę będzie trzeba wykupić dwa pakiety.

Począwszy od sierpnia 2018 roku każda ze stacji będzie mogła w każdej kolejce ligowej transmitować ekskluzywnie po pięć meczów. CANAL+ i ELEVEN SPORTS będą się wymieniać prawem wyboru pierwszego meczu co każdą kolejkę. Wyjątkiem będą El Clasico, czyli słynne na całym świecie mecze FC Barcelony z Realem Madryt, które będą transmitowane w CANAL+ i ELEVEN SPORTS równolegle. Transmisje będą realizowane w kanałach sportowych nc+ oraz w kanałach ELEVEN SPORTS.

Liga niemiecka - Bundesliga - gdzie można oglądać?

Prawa do transmitowania Bundesligi stracił w ostatnim przetargu Eurosport. Od trwającego sezonu 2017/2018 prawa te przejął nie kto inny jak Eleven Sports, który wykupił je aż na cztery lata do końca sezonu 2020/2021. Tutaj również Eleven dogadało się z nc+ na odsprzedanie praw do transmisji wybranych spotkań.

Liga angielska - Premier League - gdzie można oglądać?

Od kilkunastu lat nieprzerwanie prawa do transmisji rozgrywek ligi angielskiej, czyli Premier League ma nc+ (wcześniej canal+). Prawa te wygasają na koniec sezonu 2018/2019, mówi się już o tym, że czeka ich ciężka przeprawa z Eleven Sports. Oby nie podzielili się prawami, jak w przypadku ligi hiszpańskiej.

Liga włoska - Serie A - gdzie można oglądać?

Prawa do transmisji meczów Seria A nabył w rok debiutu na polskim rynku, tak, Eleven Sports, transmitują je od 2015 roku, a w tym roku wykupili prawa na kolejne 3 sezony.

Liga francuska - Ligue 1 - gdzie można oglądać?

Prawa do ligi francuskiej Eleven Sports nabył równocześnie z prawami do ligi włoskiej i wygasają one na koniec sezonu 2017/2018.

Liga polska - Ekstraklasa - gdzie można oglądać?

Prawa do naszych krajowych rozgrywek posiada nc+, które kończą się na koniec sezonu 2018/2019. Część praw odkupiła TVP Sport, która może transmitować na żywo kilka meczów w sezonie oraz Eurosport, który ma prawo do transmisji meczów piątkowych i poniedziałkowych.

Gdzie oglądać rozgrywki lig europejskich w internecie?

Wychodzi na to, że Eleven Sports wyrasta na czołowego dostawcę piłkarskich emocji w kraju, powstaje więc pytanie, czy można je oglądać również w internecie z pominięciem operatorów kablowych czy satelitarnych?

Otóż tak, przede wszystkim możemy wykupić dostęp bezpośrednio na ich stronie, gdzie mamy trzy opcje do wyboru. Roczna za 159 zł, półroczna za 89,90 zł, a za miesięczny dostęp trzeba zapłacić 15,90 zł.

Ale to nie wszystko, jeśli jednocześnie chcecie uzyskać dostęp do podstawowych programów telewizyjnych przez internet, możecie wykupić go na WP Pilot za 14,90 zł miesięcznie, czyli taniej niż bezpośrednio na Eleven Sports.

Paulina Górska, Dyrektor WP Pilot:

Dzięki umowie z ELEVEN SPORTS będziemy mogli zaoferować naszym widzom topowe wydarzenia sportowe. W ofercie programowej WP Pilot sport ma szczególne znaczenie, dlatego cieszę się, że nasz partner pokazuje ważne dla polskiego kibica dyscypliny, w tym piłkę nożną, mecze ligi hiszpańskiej, niemieckiej, francuskiej czy włoskiej, ale również żużel i wyścigi Formula 1.

Gdzie słuchać transmisji z meczów lig europejskich w internecie?

Co z innych opcji dostępnych przez internet? Pozostają oczywiście jeszcze dwie nowe internetowe sportowe stacje radiowe - Zapinamypasy.pl i Weszło.FM, które na żywo komentują najlepsze mecze europejskich rozgrywek piłkarskich, w tym polskiej Ekstraklasy.

Kończąc to zestawienie, nie sposób wspomnieć o zaskakującym rozstrzygnięciu jeśli chodzi o przetarg na prawa do transmisji meczów Ligi Mistrzów i Ligi Europy, które przejął Cyfrowy Polsat aż na 3 sezony. To dotkliwy pstryczek w nos nc+, któremu od nowego sezonu pozostanie już tylko Premier League oraz Ekstraklasa i to już na ostatni sezon posiadanych praw.

Photo: sergeypeterman/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu