VOD

Mocny temat - recenzja. Netflix zamienia wywiad w thriller

Konrad Kozłowski
Mocny temat - recenzja. Netflix zamienia wywiad w thriller
Reklama

Netflix postanowił pokazać kulisy jednego z najgorszych PR-owych zagrań XXI wieku. "Mocny temat" pokazuje, jak doszło do wywiadu BBC z księciem Andrzejem, po którym członek rodziny królewskiej zrzekł się tytułu.

Po ujawnieniu działań Jeffrey'a Epsteina podejrzenie padło na kolejne osoby, wśród których znalazł się syn Elżbiety II. Książe Andrzej wielokrotnie widywał się z Epsteinem, odwiedzał go m. in w Nowym Jorku i właśnie tam rozpoczyna się akcja filmu. W pierwszej kolejności śledzimy starania fotografia, który próbuje uchwycić na zdjęciu wychodzącego z domu Epsterina Księcia Andrzeja, a później jego celem staje się sfotografowanie obydwu panów spacerujących wspólnie po parku. To dobry wstęp do całej historii, bo nadaje filmowi pewnego motywu przewodniego i wprowadza nas w świat mediów oraz relacji (PR-owych).

Reklama

Mocny temat - recenzja filmu Netfliksa

Dość płynnie przechodzimy do codzienności redakcji programu Newsnight w BBC, ale już w pierwszej scenie jesteśmy świadkami efektów cięć i słyszymy zapowiedź zwolnienia setek ludzi. To także wprowadza nerwowość i podenerwowanie, które wpływa na działania dziennikarzy i nie tylko. Wśród członków zespołu jest także Sam McAlister (Billie Piper) - bookerka, czyli osoba zajmująca się organizacją wywiadów. Do jej obowiązków nie należy jednak wpisywanie w kalendarz każdej rozmowy, bo to może robić każdy inny pracownik, lecz jej celem jest docieranie do wyjątkowych gości i pozyskiwanie "ekskluzywnych", to znaczy niedostępnych nigdzie indziej wywiadów.

Gdy tylko pojawiają się jakiekolwiek przesłanki, że Epstein będzie postawiony przed sąd, a do jego domu wejdzie FBI, Sam zaczyna rozmowy z Pałacem Buckingham, by doprowadzić do rozmowy z Księciem Andrzejem. Jego konotacje z Epsteinem nie były jeszcze tak konkretne, dlatego na kontakcie z mediami, a szczególnie za pomocą tak obszernego wywiadu jak obecność w głównym pasie wieczornym i godzinna rozmowa, mógł sporo zyskać. Sam i BBC dążą do rozmowy, by zapewnić sobie wyłączność i być jedynym medium, gdzie padną jakiekolwiek słowa z ust Księcia w tej sprawie.

Wywiad Księcia Andrzeja w BBC - kulisy pokazane w filmie Netflix

Film stara się nadawać na tych samych falach, co "Jednym głosem" czy "Spotlight", ale całość jest, mimo wszystko, nakręcona w trochę lżejszym tonie. "Mocny temat" daje nam troche wglądu w życie prywatne Sam, które mocno cierpi każdego dnia, ponieważ kosztem relacji z synem, bookerka jest nierozerwalnie związana z obowiązkami. Tak naprawdę nie skupiamy się na życiu żadnej innej osoby z redakcji, gdzie są jeszcze wydawca oraz największa gwiazda programu Emily Maitlis, w którą wciela się Gillian Anderson. Po drugiej stronie barykady oglądamy Rufus Sewell jako Książe Andrzej i Keeley Hawes jako Amanda Thirsk, która była prywatną sekretarką. To ona przyniosła do Pałacu propozycję rozmowy w BBC, mimo sprzeciwu zatrudnionego niedawno specjalisty od kontaktu z mediami. Jego pomysł na zbudowanie relacji był zupełnie inny, ale Książe Andrzej zdecydował inaczej.

Zanim jednak do tego doszło, możemy być świadkami wymiany zdań i powolnego budowania zaufania pomiędzy Sam i Amandą. Przez niemałą część filmu śledzi się to wszystko jak w dobrym thrillerze, mimo że znamy przecież końcowy efekt całego tego zamieszania. Reżyser zdołał nacechować tę opowieść sporą dawką napięcia i suspensu, choć rzeczywiście po zakończeniu seansu odniosłem wrażenie, że w filmie było zbyt mało mięsa. Nie ujawniono zbyt wiele tego, jak wyglądają relacje rodziny królewskiej z mediami, a kluczowe zdarzenia są na tyle rozłożone w czasie, że to, co dzieje się pomiędzy nimi traci powoli na znaczeniu. Produkcja bazuje na książce Sam McAlister, gdzie opisała szczegóły także innych wywiadów, które zaaranżowała, więc chyba można było się pokusić o wyposażenie filmu w więcej informacji, ciekawostek i faktów, które pozwoliłyby lepiej zbudować jej postać.

Mocny temat - czy warto obejrzeć?

W "Mocnym temacie" poruszane są też kwestie osądu opinii publicznej oraz wyroków sądowych - dużą rolę odgrywają opinie w sieci, liczne komentarze i reakcje, zwłaszcza po emisji wywiadu. Całość, pomimo powszechnie znanego rezultatu, potrafi wywołać pewne emocje w trakcie seansu i wciągnąć, ale tak jak wspomniałem: wielka szkoda, że nie zdecydowano się zawrzeć w produkcji nieco więcej na temat Sam i samych kulisów rozmów z Pałacem Buckingham. To dodałoby pikanterii i wypełniłoby fabułę o przydatną wiedzę. Obsada jest mocna i konkretna, ale czuć pewne niewykorzystanie potencjału Rufusa Sewella (którego część widzów może pamiętać z "Dyplomatki"), bo i Książe Andrzej mógł, a właściwie powinien był dostać jeszcze więcej czasu przed kamerą.

"Mocny temat" od dziś na Netflix.


Reklama

W świecie pełnym serialowych hitów i filmowych arcydzieł, znaczenie ma nie tylko to, co widzimy, ale i to, co słyszymy. Dlatego właśnie, jako wymagający miłośnik doskonałej jakości dźwięku, warto zainwestować w sprzęt audio, który odda każdy niuans ścieżki dźwiękowej, potęgując wrażenia z oglądania. Na tophifi.pl znajdziesz szeroką gamę urządzeń audio, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców. Zaproś niepowtarzalną głębię i czystość dźwięku do swojego domowego kina. Przekonaj się, jak wielką różnicę może wprowadzić w Twoje filmowe doświadczenia wysokiej klasy sprzęt audio, który pozwoli Ci usłyszeć każdy szczegół i poczuć pełnię emocji płynących z ekranu.

Tekst zawiera linki partnerów.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama