Polska

mObywatel z istotną aktualizacją. Przyda się zwłaszcza w zimie

Tomasz Szwast
mObywatel z istotną aktualizacją. Przyda się zwłaszcza w zimie

mObywatel 2.0 rozwija się w szybkim tempie, co może tylko cieszyć. Do aplikacji dodano trzy nowe funkcje, w tym jedną istotną dla mieszkańców Polski południowej. Od teraz nie trzeba instalować dodatkowej aplikacji by dowiedzieć się, w jakim stanie jest powietrze za oknem.

Korzystający ze smartfonów iPhone mogą już pobierać nową wersję aplikacji mObywatel. Zgodnie z opisem zmian aplikacja w wersji 4.17.0 przynosi trzy nowe funkcje. Przyjrzyjmy im się bliżej. Niestety, tylko dwóm z nich, ponieważ trzecia, na ten moment, jeszcze nie nie jest dostępna.

mObowatel pozwoli sprawdzić jakość powietrza

Polska to kraj, który najmocniej w Europie boryka się z problemem złej jakości powietrza. Doskonale wiedzą o tym zwłaszcza mieszkańcy Małopolski, Śląska czy Podkarpacia. Zimową porą nierzadko zdarza się, że normy w danym miejscu przekroczone są o kilkaset procent, a mieszkańcom zaleca się wychodzić z domu tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest to niezbędne. Gdzie sprawdzić jakość powietrza? W sklepach z aplikacjami dla smartfonów można znaleźć przynajmniej kilka rozwiązań, korzystających z czujników rozmieszczonych w całej Polsce.

Do grona tych aplikacji właśnie dołączył mObywatel. Wraz z aktualizacją 4.17.0 pojawiła się funkcja Jakość powietrza. Jak działa? Pozwala na wyświetlenie mapy, na której naniesione są czujniki działające w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej prowadzonej przez NASK. Co do zasady są to czujniki umieszczone w pobliżu szkół czy miejskich instytucji kultury. Tak nowa funkcja prezentuje się na zrzutach ekranu:

Kupujesz używany samochód? mObywatel pomoże sprawdzić jego historię

Kolejną z nowych funkcji aplikacji mObywatel 2.0 jest możliwość sprawdzenia historii pojazdu. Naturalnie to nic innego jak wbudowana w aplikację mobilna wersja serwisu historiapojazdu.gov.pl. Dowiemy się z niej przede wszystkim tego, jaki rzeczywisty przebieg ma nabywany pojazd oraz czy w przeszłości miał likwidowane szkody z ubezpieczenia. W praktyce wygląda to niemal dokładnie tak, jak w przeglądarkowej wersji serwisu:

Centralny Rejestr Wyborców... tylko gdzie on jest?

Trzecią z nowych funkcji mObywatela jest, zgodnie z informacją w AppStore, dostęp do Centralnego Rejestru Wyborców. Ma on pozwolić na sprawdzenie, czy posiadamy czynne prawo wyborcze oraz w do której komisji wyborczej powinniśmy się udać celem oddania głosu. Niestety, w momencie przygotowywania niniejszej publikacji funkcja wciąż, przynajmniej w moim przypadku, nie była dostępna.

Co jeszcze nowego? Pojawiła się funkcja Oceń aplikację. Po jej wybraniu możemy wyrazić swoje zdanie o tym, czy mObywatel nam się podoba, czy nie podoba. Jeśli się podoba, zostaniemy poproszeni o wyrażenie pozytywnej opinii w sklepie z aplikacjami (gdzie na ten moment mObywatel ma bardzo kiepskie opinie). Jeśli nie podoba, mObywatel przekieruje nas do domyślnej aplikacji do obsługi maila, by szybko zgłosić uwagi administratorom.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu