Artykuł sponsorowany

mDowód – to proste! Jak korzystać z dowodu w telefonie?

Grzegorz Ułan
mDowód – to proste! Jak korzystać z dowodu w telefonie?
Reklama

W minione wakacje, a dokładnie 14 lipca 2023 roku – Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nową wersję aplikacji mObywatel. Oprócz zmian wizualnych i funkcjonalnych, doczekaliśmy się w niej zupełnie nowego dokumentu tożsamości – mDowodu. Od 1 września możemy z niego korzystać prawie wszędzie w Polsce i legitymować się nim w większości przypadków, bez konieczności posiadania przy sobie plastikowego dowodu osobistego.

mDowód – wszystko, co musisz wiedzieć na początek o nowym cyfrowym dokumencie

Przede wszystkim, mDowód to zupełnie nowy dokument tożsamości, który ma swój własny numer, serię i termin ważności – inny niż tradycyjny dowód osobisty.

Reklama

Pamiętajmy też, że mDowód nie zastępuje plastikowego dowodu osobistego – ten nadal będzie potrzebny w dwóch sytuacjach: kiedy jedziemy za granicę i kiedy składamy wniosek o dowód osobisty.

W pozostałych sytuacjach mDowód posłuży nam do szybkiego i wygodnego potwierdzania tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel 2.0 w telefonie. Wymienię tu tylko kilka przykładowych sytuacji, w których przyda się nowy dokument – załatwianie spraw urzędowych, rejestracja w przychodni lekarskiej, odbiór listu poleconego w placówce Poczty Polskiej, założenie konta w banku, czy choćby przy podpisywaniu umowy lub wymianie karty SIM u operatora telekomunikacyjnego.

mDowód – jak zacząć korzystać z aplikacji mObywatel?

Jak już wiemy, do czego i gdzie będzie nam potrzebny mDowód, możemy przejść do samego korzystania z niego w smartfonie, który zawsze mamy przy sobie.

W pierwszej kolejności musimy pobrać na swojego smartfona aplikację mObywatel dostępną w mobilnych sklepach Google Play i App Store.

By móc w pełni korzystać z tej aplikacji, musimy potwierdzić swoją tożsamość, logując się za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu. Wówczas aplikacja automatycznie pobierze dane o nas z rejestrów rządowych i wygeneruje nowy dokument tożsamości – mDowód, który będzie ważny przez 5 lat.

Dostęp do mDowodu będziemy mieli wyłącznie w aplikacji mObywatel w telefonie. W momencie zalogowania się na urządzeniu, otrzyma ono specjalny certyfikat Ministerstwa Cyfryzacji. Każdorazowo przy zmianie telefonu będziemy potrzebowali ponownie zalogować się do aplikacji, potwierdzając swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu. Wtedy Twoje nowe urządzenie otrzyma certyfikat, który automatycznie wygaśnie na poprzednim telefonie.

Aby zadbać o bezpieczeństwo aplikacja poprosi Cię o podanie trudnego do odgadnięcia hasła (minimum 8 znaków, duża i mała litera, cyfra, znak specjalny). Aby jednak codzienne logowanie do aplikacji było szybkie i wygodne, możesz dodatkowo ustawić logowanie biometryczne (np. za pomocą odcisku palca) wraz z czterocyfrowym PIN-em.

Reklama

mDowód – jak potwierdzić swoją tożsamość?

To naprawdę proste! Jeśli ktoś prosi nas o potwierdzenie tożsamości, wystarczy w aplikacji mObywatel wybrać z menu na dole zakładkę: Kod QR i wybrać opcję: Zeskanuj kod QR. W tym przypadku uruchomi się nam aparat, którym skanujemy kod QR osoby sprawdzającej lub wpisujemy kod liczbowy ręcznie, po czym osobie tej wyświetlą się w jej aplikacji mObywatel dane naszego mDowodu.

Z kolei, gdy my będziemy chcieli potwierdzić czyjąś tożsamość, wybieramy opcję: Pokaż kod QR, po czym ta osoba skanuje swoją aplikacją mObywatel nasz kod, dzięki temu w naszej aplikacji wyświetlą się dane jej mDowodu.

Reklama

Jakie dane się wyświetlą przy sprawdzeniu mDowodu innej osoby?

  • imię (imiona),
  • nazwisko,
  • numer PESEL
  • data urodzenia,
  • obywatelstwo,
  • imię ojca,
  • imię matki,
  • zdjęcie,
  • numer i seria oraz data wydania i termin ważności dokumentu.

Warto pamiętać, że dane osoby, której tożsamość jest potwierdzana, nie są zapisywane na urządzeniu osoby sprawdzającej. Wyświetlają się na ekranie przez kilka minut, po czym bezpowrotnie znikają.

mObywatel 2.0 to nie tylko nowy mDowód

Oczywiście mDowód to nie jedyny dokument w mObywatelu. Swoje miejsce mają w nim także inne dokumenty, takie jak mPrawo jazdy (również Tymczasowe), Karta Dużej Rodziny, Moje pojazdy, legitymacje studenckie, szkolne, adwokackie czy emeryta-rencisty. Możliwe też będzie dodawanie do niego lokalnych dokumentów, jak karta mieszkańca – z tej opcji pilotażowo już mogą korzystać mieszkańcy Zduńskiej Woli, a już niedługo Chełma, Gminy Resko czy Gminy Suchy Las.

mObywatel 2.0 to też szereg usług, z których możemy korzystać z poziomu naszego smartfona, między innymi są to:

  • Punkty karne, czyli szybki dostęp do informacji o wykroczeniach i punktach karnych
  • Bezpieczny autobus – usługa, dzięki której sprawdzimy ważność polisy OC i przeglądu technicznego autobusu przed wyjazdem w podróż. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny danego pojazdu
  • Naruszenie środowiskowe, dzięki tej opcji możemy mieć znaczący wpływ na środowisko, zgłaszając zanieczyszczenia takie jak czarny dym z komina, porzucone śmieci w łatwy i szybki sposób bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
  • eRecepta, która pozwala przeglądać wystawione recepty i w łatwy sposób realizować je w aptekach za pomocą kodu QR i bez podawania numeru PESEL
  • ePłatności – pozwalają z poziomu aplikacji na regulowanie opłat urzędowych za pomocą BLIKA, na przykład podatku od nieruchomości. Jest to usługa wdrożone w kilku miastach (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz) i będzie sukcesywnie rozszerzane o kolejne.

Ponadto w planach są następne usługi, takie jak:

Reklama
  • Zastrzeż PESEL – usługa, która pozwoli łatwo i szybko zastrzec nasz numer PESEL i dzięki temu zabezpieczy nas między innymi przed zaciąganiem niechcianych kredytów na nasze dane.
  • e-Doręczenia, czyli elektroniczna skrzynka, która ułatwi korespondencję z urzędami i firmami, a być może za kilka lat zastąpi zupełnie papierowe listy polecone.

Dodatkowo:

  • e-Pełnomocnictwa
  • Historia pojazdu
  • Mandaty
  • e-Wizyta w ZUS.

mDowód – czy to bezpieczne?

Aplikacja mObywatel 2.0 wykorzystuje najlepsze i najnowocześniejsze sposoby zabezpieczeń, takie jak szyfrowanie danych, najnowsze certyfikaty bezpieczeństwa, biometrię czy dwuetapową weryfikację tożsamości.

Nawet w przypadku zgubienia czy kradzieży smartfona, nasz mDowód jest bezpieczny. Osoba niepowołana, w której ręce trafiłby nasz smartfon, musiałaby w pierwszej kolejności odblokować telefon, a później jeszcze zalogować się do aplikacji. Dodatkowo w takich przypadkach możemy zabezpieczyć i zablokować nasze dane, poprzez aktywację aplikacji mObywatel na innym urządzeniu oraz zgłoszenie takiego zdarzenia na infolinii pod numerem +48 42 253 54 74 (w dni robocze od 7:00 do 18:00). Już niedługo zgłoszenia takiego dokonamy również online.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama