W tym roku o Intelu głośno było głównie ze względu na nową linię procesorów - Haswell, które z powodzeniem łączą wzrost wydajności z mniejszym zapotrz...
W tym roku o Intelu głośno było głównie ze względu na nową linię procesorów - Haswell, które z powodzeniem łączą wzrost wydajności z mniejszym zapotrzebowaniem na energię. Jednak to nie jedyna premiera jaką zaplanowała firma, już niedługo na rynku zadebiutują urządzenia mobilne wykorzystujące nową generację Atomów – Bay Trail. Pojawiły się już nawet pierwsze benchmarki i pokazujące dużą przewagę nad architekturą ARM.
Do tej pory tablety i smartfony nie należały do grona zainteresowań korporacji z Santa Clara, choć jak przyznał Juliusz Kornaszewski (PR Manager Intela) w przeprowadzonym przeze mnie wywiadzie, Intel „trochę się spóźnił”. Teraz ma zamiar nadrobić stracony dystans i spopularyzować architekturę x86 także na platformach mobilnych. A idzie mu jak na razie bardzo dobrze.
Miesiąc temu na targach Computex 2013 firma zaprezentowała pierwszy tablet pracujący na Bay Trail. Referencyjny model z 10.1 – calową matryca o rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli wyposażony został w cztery 64 – bitowe rdzenie Silvermont wykonane w procesie technologicznym 22 nm, czyli tym samym co Haswell i grafikę Intel HD 4000 znaną z zeszłorocznej architektury Ivy Bridge.
Teraz, to najprawdopodobniej ten właśnie model pracujący pod kontrolą Androida 4.2.2 poddany został testom w benchmarku AnTuTu, gdzie uzyskał najwyższy jak do tej pory zanotowany wynik 43 416 pkt, co daje mu dużą, bo 25 – procentową przewagę na niedawno zapowiedzianym smartfonem Sony Xperia Z Ultra (34 758 pkt) i 30 – procentową nad Samsungiem Galaxy S4 LTE-Advanced (31 491 pkt).
Wyniki te pokazują znaczącą przewagę architektury x86 nad ARM. Warte nadmienienia jest jeszcze, że procesor Intela w czasie testów pracował z częstotliwością 1,1 GHz, a natomiast 4 –rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 800 znajdujący się na pokładzie topowych smartfonów zarówno Sony jak i Samsunga taktowany był zegarem, odpowiednio 2,2 GHz i 2,3 GHz.
Z materiałów opublikowanych przez Intela możemy wynieść, że kiedy Bay Trail trafi już na rynek będzie mógł pracować z optymalną częstotliwością 2,1 GHz, co powinno dać mu jeszcze większą przewagę nad ARM.
W całym tym benchmarkowym wyścigu zapominamy jednak o jednej kwestii, która dla mobilnych użytkowników jest równie ważna co wydajność, a mianowicie energochłonność. Co z tego, że jakiś model będzie bił inne na głowę pod względem płynności, skoro w praktyce będzie on wymagał niemal nieustannego podłączania do prądu. Czekamy, więc na kolejne rankingi, pokazujące tym razem zapotrzebowanie na energię.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu