Moje przemyślenia

Mistrzowie kopiowania znowu w akcji

Grzegorz Marczak
Mistrzowie kopiowania znowu w akcji
15

Podczas kiedy w Polsce ciągle mamy kompleks innowacyjności i oryginalności bracia Samwer zbudowali właśnie kolejnego świetnie zapowiadającego się klona. Tym razem przenieśli do Europy pomysł na mobilne płatności kopiując Square. Jest to projekt współtworzony przez Jacka Dorseya (twórcę Twittera) daj...

Podczas kiedy w Polsce ciągle mamy kompleks innowacyjności i oryginalności bracia Samwer zbudowali właśnie kolejnego świetnie zapowiadającego się klona. Tym razem przenieśli do Europy pomysł na mobilne płatności kopiując Square. Jest to projekt współtworzony przez Jacka Dorseya (twórcę Twittera) dający możliwość przyjmowania płatności kartą kredytową posiadaczom tabletów i smartponów. Square jest na tyle rewolucyjnym pomysłem, że szybko pozyskał ponad 140 milionów dolarów przy wycenie na poziomie 4 miliardów dolarów. Są też efekty, ponoć obsłużyli już transakcji na 5 miliardów dolarów.

Taki kąsek nie mógł być nie zauważony przez braci Samwer, którzy są mistrzami w przenoszeniu (kopiowaniu) pomysłów kwitnących w dolinie krzemowej do Europy. Tak oto pod skrzydłami ich berlińskiego inkubatora powstał Payleven, którego można by śmiało nazwać przetłumaczoną na niemiecki wersją Squarea.

Rocket Internet potrafi jednak budować nie tylko klony ale również cały biznes w okół nich tak aby potem móc odsprzedać go z dużym zyskiem. Tak więc do podboju Europejskiego rynku płatności mobilnych przy pomocy Payleven przyłączyli się inni inwestorzy (New Enterprise Associates, Ru.net oraz Holtzbrinck Ventures) wykładając dziesiątki milionów dolarów. Do tego oczywiście pojawiali się partnerzy współpracujący z Payleven wśród których można znaleźć American Express, Eurocard (Niemcy) and AmEx, , MasterCard and Visa (Brazylia).

Tak więc Payleven nie tylko został uruchomiony w Niemczech i Brazylii ale ma również wiarygodnych partnerów. Na co liczą? Nie sądzę aby chcieli rozbudować ten biznes do poziomu Europejskiego lidera. Uważnie śledzą zapowiedzi Squarea, który wprawdzie na razie skupił się na Stanach Zjednoczonych ale też zapowiedział już wejście do Europy. Wystarczy więc, że Payleven będzie mocny w Niemczech aby bracia Samwer i inwestorzy mogli liczyć na potężny zwrot z inwestycji. Jeśli nie będzie chciał ich przejąć Squarea (który może do tego czasu mocno się finansowo rozrosnąć) to na pewno znajdzie się jakiś inny duży inwestor, który uwierzy że na mobilnych płatnościach w tym wykonaniu da się zarobić bardzo duże pieniądze.

Mnie natomiast zastanawia co innego. Karty kredytowe jako forma płatności mogą szybciej niż się spodziewamy odejść na emeryturę dzięki projektom związanym z elektronicznymi portmonetkami i płatnościami przez telefon. Nie twierdzę, że stanie się do w tym czy w przyszłym roku ale tych technologii związanych z płatnościami mobilnymi raczej nie da się zatrzymać. Ile więc czasu ma przed sobą Squarea i jego klony? 5 lat, więcej?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup