Moje przemyślenia

Socializer kupuje Lubię To za blisko 6 milionów złotych

Grzegorz Marczak
16

Socializer to agencja o której robi się coraz głośniej. Niedawno debiutowali z sukcesem na giełdzie i zrobili ciekawy deal z o2, a ich wyniki za pierwszy kwartał 2012 pokazały że nawet na początku roku byli w stanie wypracować 400 tysięcy zysku (czekam na kolejne wyniki bo mają być ponoć dużo lepsze...

Socializer to agencja o której robi się coraz głośniej. Niedawno debiutowali z sukcesem na giełdzie i zrobili ciekawy deal z o2, a ich wyniki za pierwszy kwartał 2012 pokazały że nawet na początku roku byli w stanie wypracować 400 tysięcy zysku (czekam na kolejne wyniki bo mają być ponoć dużo lepsze)) teraz natomiast przejmują kolejną agencję social media czyli Lubię to (ponoć duża i prężnie działająca ekipa).

Kwota transakcji robi również wrażenie, blisko 6 milionów złotych. Kiedy jednak przeczytamy dokładnie giełdowy komunikat widać od razu, że jest to transakcja w której walutą są nowo wyemitowane akcje:

Na mocy podpisanej umowy, Socializer S.A. przeprowadzi emisję 370.000 nowych akcji o cenie emisyjnej 16,10 zł za jedną akcję, to jest o łącznej wartości według ceny emisyjnej 5.957.000 zł, adresowaną do wspólników spółki M2.0 Sp. z o.o. Wspólnicy M2.0 sp. z o.o. obejmą akcje Socializer S.A., pokrywając je aportem w postaci 700 sztuk, to jest 100% udziałów w spółce M2.0. Wspólnicy M2.0 nie są powiązani z Socializer S.A. ani jego osobami zarządzającymi czy madzorującymi.

Wygląda też na to, że Socializer postawił pewne warunki nabywanemu podmiotowi, zwracam uwagę na punkt pierwszy który określa pewien poziom zysków który musi osiągnąć Lubię to. Warto przy okazji wyjaśnić, że spółki nie będą łączone i nadal będą działać jako niezależne podmioty. Wynika to miedzy innymi z faktu iż obsługują konkurujących ze sobą klientów.

Dodatkowo strony postanowiły w szczególności, że:

- w przypadku, jeżeli spółka M2.0 w okresie 12 miesięcy od momentu przeniesienia co najmniej 50% udziałów Spółki na Socializer SA nie osiągnie zysku netto w wyskości minimum 600.000 zł, zbywcy udziałów (wspólnicy M2.0) będą zobowiązani do odsprzedaży Socializer S.A. 70.000 z objętych akcji, po cenie nominalnej.

- 259.000 sztuk akcji Socializer S.A. objętych w zamian za udziały zostanie objęta: zastawem rejestrowym (70000 sztuk) do dnia 31.10.2013 r. i zobowiązaniem do ich niezbywania (189000 sztuk) w okresie 12 miesięcy od dnia objęcia akcji,
- Socializer S.A. przysługuje umowne prawo odstąpienia od niniejszej Umowy, które może być wykonane z powodu złej sytuacji przejmowanej spółki ujawnionej badaniem biegłego rewidenta lub nie dojścia do skutku emisji akcji przez Socializer S.A. w związku z niepodjęciem uchwały o emisji akcji.

Wydarzenie to pokazuje jak szybko rynek agencji Social Media nam się konsoliduje. Socializer przejmie z pewnością jeszcze kilka mniejszy agencji, bezpośrednia konkurencja jeszcze trochę się umocni i na rynku zostanie kilku dużych mocnych graczy, którzy będą walczyć o największe budżety. Socializer ma jednak aspiracje globalne, które już powoli zaczyna realizować. Przejęcie Lubię to czyli min. powiększenie dostępnych zasobów spowoduje, że będzie im z pewnością łatwiej walczy o dużych klientów.

Z mojej strony szczere gratulacje dla Socializer, miło się obserwuje polską spółkę która tak dynamicznie się rozwija. Czekam teraz tylko na potwierdzenie wszystkich aspiracji i ambicji w wynikach finansowych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

o2Social Medialubie.to