Ciekawe strony

Ile ujawniamy o sobie w mediach społecznościowych? Zbyt dużo

Marcin Kamiński
Ile ujawniamy o sobie w mediach społecznościowych? Zbyt dużo
8

Media społecznościowe to miejsce, w którym dzielimy się różnymi informacjami o sobie ze znajomymi. No właśnie – czy tylko znajomymi? Czasami poprzez nieuwagę, zaniedbanie, brak świadomości lub błąd nasz profil w serwisie Facebook czy Twitter nie jest ukryty przed nieznanymi nam osobami. Co więcej, b...

Media społecznościowe to miejsce, w którym dzielimy się różnymi informacjami o sobie ze znajomymi. No właśnie – czy tylko znajomymi? Czasami poprzez nieuwagę, zaniedbanie, brak świadomości lub błąd nasz profil w serwisie Facebook czy Twitter nie jest ukryty przed nieznanymi nam osobami. Co więcej, bardzo często statusy i treści, które publikujemy, mogą nam zwyczajnie zaszkodzić. Problem ten doskonale pokazuje eksperyment pod postacią strony weknowwhatyouredoing.com, na której znajdziecie statusy ludzi z serwisów społecznościowych, mówiących o złych relacjach z szefem, kacu czy publicznie dostępnym numerze telefonu.

Media społecznościowe sprawiają, że stajemy się w internecie coraz bardziej otwarci i swobodni, publikując często kompromitujące nas samych statusy, zdjęcia czy filmy. Bez względu, czy spowodowane jest to brakiem świadomości czy zwyczajną głupotą, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Zajrzyjcie bowiem na stronę weknowwhatyouredoing.com, a przekonacie się sami, że wiele osób publikuje na Facebooku czy Twitterze wpisy na tematy, których nie powinni poruszać publicznie.

Ustawienia prywatności

Pierwszą bardzo ważną rzeczą, o jakiej musimy pamiętać przy okazji korzystania z mediów społecznościowych, jest nasza prywatność. Zdecydowanie warto ustawić nasz profil tak, aby jego zawartość widziały jedynie znane nam osoby. Takie serwisy jak Facebook oferują wiele ustawień, które można dopasować do swoich potrzeb i być spokojnym o to, że załadowane przez nas zdjęcie obejrzy jedynie wybrana część użytkowników tego serwisu spolecznościowego.

Miej świadomość

Oprócz prawidłowego ustawienia prywatności konta należy być zwyczajnie świadomym tego, co robi się w mediach społecznościowych. Należy pamiętać, że w internecie nic nie ginie i zawsze może być odnalezione. Dlatego publikowanie statusów, zdjęć czy filmów o mogącej nam zaszkodzić tematyce jest po prostu ryzykowne. Pamiętaj o tym za każdym razem, gdy udzielasz się na Facebooku czy Twitterze – miej świadomość swoich czynów.

Czy Wy dbacie o prywatność w mediach społecznościowych? Zdarzyły się wam jakieś "wpadki"? Czekamy na Wasze komentarze.

Źródło grafiki: 1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook