Polska

Ministerstwo Cyfryzacji na razie bez ministra. Co dalej z projektami Anny Streżyńskiej?

Grzegorz Ułan
Ministerstwo Cyfryzacji na razie bez ministra. Co dalej z projektami Anny Streżyńskiej?
Reklama

Działania Ministerstwa Cyfryzacji najszerzej opisywaliśmy na łamach Antyweb, dzisiaj przymierzałem się nawet do streszczenia podsumowania dwuletnich działań MC, które miały miejsce pod przywództwem Anny Streżyńskiej, ale dzisiejsza rekonstrukcja rządu premiera Morawieckiego nasuwa wiele pytań w związku z dalszymi ich losami.

Dziś rano na stronach Ministerstwa Cyfryzacji pojawił się pierwszy przekrojowy i przejrzysty raport o cyfryzacji kraju, który miałby być w przyszłości cyklicznie przygotowany i publikowany.

Reklama


Znajdziemy w nim wiele informacji na temat osiągnięć, dokonań, problemów i planów na następne dwa lata, które w ramach Ministerstwa Cyfryzacji miały by być wdrażane. Z udostępnionych już e-usług przez Ministerstwo Cyfryzacji prawie 43% umożliwia załatwienie spraw w całości przez internet. Pełną ich listę znajdziecie pod tym linkiem.

Z tych projektów, które opisywaliśmy na Antyweb i spodobały się również Wam, nie sposób nie wspomnieć o Profilu Zaufanym, dzięki któremu, tylko jednym loginem i hasłem możemy z tych e-usług korzystać na różnych portalach administracji państwowej bez wychodzenia z domu. Wymienię tu tylko możliwość załatwienia spraw meldunkowych, złożenia wniosku o dowód osobisty, sprawdzenie punktów karnych czy złożenie wniosku do programu 500+.


Ważne projekty dotyczyły też innych aspektów cyfryzacji kraju, takich jak zapewnienie polskim szkołom szerokopasmowego dostępu do sieci, co najważniejsze jest to już zatwierdzony projekt i realizowany. Ważnym i też już z mocno zaawansowanym wdrożeniem są mDokumenty, których początek sięga 2016 roku, a uwieńczone ZOSTAŁO udostępnieniem już gotowej aplikacji mobilnej mObywatel, służąca do gromadzenia w jednym miejscu wszystkich naszych plastikowych dokumentów, począwszy od dowodu osobistego, Karty Dużej Rodziny, legitymacji studenckiej, prawa jazdy, po dowód rejestracyjny, ubezpieczenia OC, a kończąc na karcie miejskiej.


Większość z tych dokumentów czeka na wdrożenie, obecnie jedynie można potwierdzić swoją tożsamość w kontaktach obywatel< -->obywatel oraz przy użyciu mWeryfikator na linii obywatel-->przedsiębiorca. Niemniej to ważny projekt, ułatwiający życie obywatelom i warto aby był dalej rozwijany.

Reklama

Reklama

Kto się teraz więc tym zajmie? Patrząc na nowy skład rządu zachodzę w głowę, które z ministerstw mogłoby przejąć wszystkie kompetencje dotychczasowego Ministerstwa Cyfryzacji. Prawdopodobnie więc przejmą je po trochę różne ministerstwa, co wydaje się najgorszym rozwiązaniem.

Część na pewno przejmie nowy twór w rządzie Morawieckiego, a mianowicie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, na którego czele stanęła Jadwiga Emilewicz czy Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju z ministrem Jerzy Kwieciński. Zapewne też część przypadnie Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, niemniej pomysł z usunięciem Ministerstwa Cyfryzacji i rozdrobnieniem jego kompetencji na różne ministerstwa nie wróży najlepiej tym rozpoczętym projektom, a szkoda, bo to wiele miesięcy ciężkiej pracy MC, które mogą zostać zaprzepaszczone w nowej rzeczywistości.

Aktualizacja 15:30

Reklama

Według najnowszych doniesień fakt, iż dziś nie został powołany nowy minister cyfryzacji nie powoduje likwidacji tego resortu. Według TVN, minister Ministerstwa Cyfryzacji zostanie powołany w najbliższym czasie, do tego czasu nadzór nad MC będzie sprawował premier Mateusz Morawiecki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama