Polska

Kolejna e-usługa Ministerstwa Cyfryzacji udostępniona, a oni pozbywają się Streżyńskiej…

Grzegorz Ułan
Kolejna e-usługa Ministerstwa Cyfryzacji udostępniona, a oni pozbywają się Streżyńskiej…
32

Liczba nowych e-usług uruchamianych przez Ministerstwo Cyfryzacji rośnie tak szybko, że nie sposób o nich informować z każdej z osobna. Robimy to systematycznie, co jakiś czas, dziś okazją jest uruchomienie kolejnej większej, a mianowicie możliwość zakładania konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta przy pomocy Profilu Zaufanego.

O ostatnich nowościach i usługach, z których możemy korzystać przy użyciu Profilu Zaufanego pisałem Wam w połowie grudnia. Pojawiła się wtedy opcja sprawdzenia historii pojazdów sprowadzanych z zagranicy oraz możliwość zamówienia przez internet odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa z jednoczesną opcją zapłaty za nie przy użyciu bankowości elektronicznej. Wspominałem również w tym samym wpisie o pojawieniu się niedługo kolejnej e-usług – możliwości zameldowania się przez internet.

E-meldunek - zameldowanie się na pobyt stały lub czasowy online

Taka usługa pojawiła się 1 stycznia, dzięki niej korzystając ze strony Obywatel.gov.pl i po potwierdzeniu tożsamości Profilem Zaufanym (eGO) możemy złożyć online wniosek meldunkowy.

Oczywiście będziemy potrzebować tutaj skan tytułu prawnego do lokalu przy opcji zameldowania na stałe, który można dołączyć do wniosku. Usługa jest bezpłatna, podobnie jak wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały. W przypadku zameldowania na pobyt czasowy płatne jest tylko wydanie zaświadczenia - 17 zł, sam wniosek możemy złożyć również bezpłatnie i online jak w przypadku zameldowania na pobyt stały.

Co do odbioru zaświadczenia o zameldowniu do wyboru jest kilka opcji, a mianowicie: odbiór osobisty w urzędzie, tradycyjna przesyłka pocztowa lub przesłana na skrzynkę ePUAP - wersja elektroniczna.

Zintegrowany Informator Pacjenta, czy dostęp do historii choroby w NFZ online

Kolejną usługą, z której możemy skorzystać przy użyciu Profilu Zaufanego jest opcja założenia nowego konta w ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta). Wcześniej konto takie można było założyć tylko poprzez osobiste stawiennictwo we właściwym dla naszego zameldowania oddziale NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia).

Jak to wygląda teraz? Nie powiem, że sam proces zajął mi kilka klików, bo to jednak dostęp do danych medycznych, szczególnie wrażliwych i chronionych. Na początek i tak musimy wprowadzić wiele danych osobistych, jak dane osobowe, PESEL, numer dowodu czy dane teleadresowe, dopiero na koniec potwierdzamy swoją tożsamość Profilem Zaufanym.

Po potwierdzeniu PZ wydane zostają nam dane dostępowe do ZIP, czyli login i tymczasowe hasło, które trzeba od razu zmienić. Dodatkowo w ustawieniach konta można zaznaczyć, że będziemy chcieli się logować do serwisu Profilem Zaufanym, dzięki czemu nie trzeba będzie pamiętać kolejnych danych do logowania.

Cóż to takiego ten PIZ? Posiadając w nim konto uzyskamy dostęp do historii chorób czy poszczególnych świadczeń medycznych zarejestrowanych w bazie NFZ, z których korzystaliśmy, a ponadto dostęp do informacji o naszych prawach do świadczeń zdrowotnych, informacji o odprowadzonych składkach, szczegółowej wiedzy o leczeniu, wydanych receptach czy kwotach, które zostały przekazane na sfinansowanie naszego dotychczasowego leczenia.

Po założeniu konta dane powinny pojawić się w przeciągu 24 godzin i później są raz na dobę aktualizowane. Ale aby się w nim pojawiły muszą zostać najpierw przesłane przez placówki, w których się leczyliśmy, a te mają na to nawet 2 miesiące.

Anna Streżyńska odchodzi z rządu?

Z pozostałymi e-usługami, które można załatwić przez internet możecie się zapoznać pod tym linkiem. Wszystko to zasługa całej załogi Ministerstwa Cyfryzacji pod przywództwem minister Anny Streżyńskiej. Niestety według doniesień BI, Wirtualnemedia.pl czy Money.pl, jutro pożegna się ze stanowiskiem. Wszystkie media podkreślają, że to najlepiej oceniana minister w polskim rządzie, niemniej prawdopodobnie nie ustrzegła się czystek nowego premiera Morawieckiego przy rekonstrukcji rządu.

Photo: lcrespi/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu