Nauka

Jakie łącze jest na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Moglibyście się zdziwić

Kamil Pieczonka
Jakie łącze jest na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Moglibyście się zdziwić
12

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to ogromne laboratorium w kosmosie, w którym wykonuje się setki jak nie tysiące przeróżnych badań. Ich wyniki zanim powrócą na Ziemię w formie próbek, przesyłane są elektronicznie na serwery NASA przy pomocy komunikacji bezprzewodowej. Jak myślicie, z jaką prędkością?

NASA podwaja przepustowość łącza na ISS

Komunikacja z obiektem poruszającym się z prędkością 27 600 km/h na wysokości 408 km nad powierzchnią oceanów nie należy do najłatwiejszych. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna musi jednak utrzymać stałe połączenie z NASA, a realizuje to przy pomocy kilku stacji naziemnych. Transfer danych z ISS na powierzchnię planety odbywa się oczywiście bezprzewodowo, a dalej z takiego centrum komunikacyjnego, dane trafiają do centralnej serwerowni przy pomocy łączy naziemnych.

Do tej pory prędkość komunikacji była ograniczona do całkiem solidnych 300 Mbps. Jednak od teraz po aktualizacji sprzętu oraz oprogramowania, ISS może przesyłać dane z prędkością 600 Mbps i jest to komunikacja obustronna. Co więcej opóźnienie w transmisji danych z stacji kosmicznej do stacji odbiorczej na Ziemi wynosi zaledwie 1 sekundę, więc jest praktycznie niezauważalne. Zwiększenie przepustowości łącza pozwoli pracownikom NASA na realizację jeszcze bardziej rozbudowanych eksperymentów i szybszą transmisję np. wideo.

Rozwój tej technologii komunikacji ma też drugie, nawet trzecie dno. Po pierwsze jakiś czas temu NASA ogłosiła, że zamierza umożliwić przeprowadzanie na ISS komercyjnych eksperymentów. Firmy będą mogły nawet wysłać swoich ludzi, którzy spędzą na orbicie kilka dni i przeprowadzą zlecone badania. Aby to wszystko było jednak możliwe, konieczne było usprawnienie systemu komunikacji.

Drugim istotnym aspektem jest możliwość wykorzystania tej technologii w przyszłych misjach związanych z podbojem Księżyca oraz dalej Marsa. Stacja Gateway,  która jest najważniejszym elementem planu związanego z powrotem ludzi na Srebrny Glob, też będzie musiała mieć stały kontakt z Ziemią, a doświadczenie zdobyte przy tworzeniu systemu da ISS, z pewnością się w tym przypadku przyda. Przed nami bardzo ciekawe czasy.

źródło: NASA

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu