Microsoft

Microsoft w liczbach. Firma podsumowuje swoje wyniki z ostatniego kwartału

Piotr Kurek
Microsoft w liczbach. Firma podsumowuje swoje wyniki z ostatniego kwartału
3

Microsoft podsumowuje ostatni kwartał roku fiskalnego 2019. Przyjrzymy się wynikom i sprawdźmy, w których segmentach firma zanotowała wzrosty przychodów, a w których odnotowała spadki.

Pod koniec kwietnia w tekście Raj księgowego. Microsoft publikuje kolejne wyniki finansowe podsumowywaliśmy wyniki finansowe za III kwartał. Ten okres dla  Microsoftu zakończył się pozytywnie. Firma zaliczyła 14-procentowy wzrost przychodów w ujęciu rok do roku osiągając poziom 30,6 mld dolarów. Również IV kwartał był dla giganta technologicznego z Redmond bardzo łaskawy, jednak w niektórym, ważnym segmencie odnotowano spadek.

Zobacz też: Każda firma chciałaby się tak „kończyć”. Microsoft dzisiaj świętuje

Przychody w segmencie obejmującym między innymi pakiet Office wyniosły w minionym okresie 11 mld dol. To 14-procentowy wzrost w porównaniu z okresem 2018 roku. Wszystkie główne działy Microsoftu, takie jak Office 365, czy LinkedIn odnotowały w tym kwartale zyski. Pry okazji poznaliśmy liczbę abonentów pakietu Office 365. Obecnie z aplikacji biurowych działających w chmurze korzysta 34,8 mln użytkowników.

Usługi w chmurze (Intelligent Cloud) to jeden z ważniejszych segmentów w którym działa  Microsoft. W minionym kwartale przychody wynosiły 11,4 mld dolarów, przynosząc 19-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku. Samo Microsoft Azure również zanotowało wzrost, ale warto się tu zatrzymać na chwilę, gdyż w ujęciu procentowym wzrost przychodów jest mniejszy niż w okresach poprzednich. Z 80-procentowego wzrostu w tym samem okresie w zeszłym roku do 64 procent w minionym kwartale. Widać tu tendencję spadkową w porównaniu do poprzednich kwartałów: Q1 76%, Q2 76%, Q3 73%. Niestety nie znamy szczegółowych kwot, gdyż Microsoft się nimi nie dzieli. Nie przeszkodziło to jednak w utrzymaniu drugiej pozycji na liście najważniejszych graczy w tym segmencie. Niekwestionowanym liderów nadal pozostaje Amazon Web Services (AWS), a pozostałe firmy są daleko w tyle.

Nie wszystkie działy Microsoftu zakończyły IV kwartał ze świetnymi wynikami.

W podsumowaniu nie mogło także zabraknąć informacji z działu More Personal Computing obejmującego między innymi sprzęt Xbox, komputery, czy oprogramowanie użytkowe. Tu nie jest aż tak ekscytująco. Minione trzy miesiące to 4-procentowy wzrost przychodów osiągając poziom 11,3 mld dolarów. Sprzedaż licencji Windows to wzrost o 9%, komputerów Surface o 14%, a przychody w segmencie reklam w wyszukiwarce Bing wzrosły o 9%. Gorzej wypadła działalność związana z grami. Microsoft poinformował, że przychody z tego rynku spadły w tym kwartale o 10 procent. W przypadku samej konsoli Xbox zanotowano 3-procentowy spadek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu