Microsoft

Auć. Majowa aktualizacja Windows 10 powoduje problemy nawet na flagowym Surface

Kamil Świtalski
Auć. Majowa aktualizacja Windows 10 powoduje problemy nawet na flagowym Surface
40

Majowa aktualizacja dla Windows 10 od początku przysparzała wielu kłopotów. Ale tego, że okaże się uciążliwą nawet dla właścicieli flagowych urządzeń Microsoftu się nie spodziewałem.

Dotychczas największe problemy z aktualizacjami (a może raczej: ich braku) dotyczyły użytkowników Androida. Producenci wciąż traktują je po macoszemu i... dla większości ich zapewnienie wymaga urządzeń z półki premium. Nie do końca się z tym zgadzam, ale po wpadkach z aktualizacjami Windowsa — Microsoft jest dużo ostrożniejszy niż przed laty. I obecnie jesteśmy świadkami sytuacji, w której ich flagowemu produktowi — Surface Book 2 — zablokowano aktualizację. No, przynajmniej części jego modeli.

Zobacz też: First blood! Oto pierwszy poważny problem nowego Windows 10

Część modeli Surface Book 2 z zablokowaną aktualizacją

Kilka godzin temu Microsoft oficjalnie potwierdził, że aktualizacja dla ich Surface Book 2 zostaje zablokowana. Powód? Kwestia kompatybilności z kartą GeForce GTX 1050, która trafiła do najdroższych wariantów urządzenia. Glitch o którym mowa sprawia, że po zainstalowaniu nowości — komputer jej nie wykrywa. W efekcie gry i aplikacje które w dużej mierze bazują na GPU — po prostu się wywalają. Na tę chwilę Microsoft pracuje nad wprowadzeniem poprawek i odpowiednim wsparciem, a w międzyczasie... zablokowali aktualizację dla tego modelu — czytamy w oficjalnej dokumentacji zmian.

Aby zabezpieczyć proces aktualizacji, wstrzymaliśmy zgodność urządzeń Surface Book 2 wyposażonych w Nvidia dGPU z systemem Windows 10, wersja 1903 — do czasu rozwiązania tego problemu.

Zobacz też: Majowa aktualizacja Windows 10 ma dziwny problem z USB

Co zrobić jeżeli już zainstalowaliście aktualizację? Na to Microsoft także ma receptę — przynajmniej taką doraźną, która powinna wielu użytkownikom wystarczyć do czasu wydania oficjalnej wersji łatki, nad którą prace już trwają.

Aby złagodzić problem, jeśli zaktualizowałeś już system Windows 10 do wersji 1903, możesz ponownie uruchomić urządzenie lub wybrać przycisk "Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu" w centrum Akcji lub na pasku narzędzi w Menedżerze Urządzeń.

Wpadka, która nigdy nie powinna się była zdarzyć

Majowa aktualizacja Windows 10 od początku niesie za sobą od groma problemów — o których zresztą regularnie Was informowaliśmy. Wiadomo że Microsoft to nie Apple i tworzy swój system na setki rozmaitych konfiguracji urządzeń — i założenie jest takie, że system wszędzie ma działać jak należy. Tymczasem najciemniej pod latarnią i ich pokazowa linia urządzeń, high-endowy Surface Book 2, zalicza wpadkę której chyba nikt się nie spodziewał. Bo to właśnie na nim całe tworzone przez giganta z Redmond oprogramowanie powinno działać najlepiej, to urządzenia które mają posłużyć jako demonstracja tego, jak dobry i bezproblemowy jest to system. No cóż, jak widać — zdarza się nawet najlepszym. Będą mieć nauczkę na przyszłość.

Zobacz też: Pasek gry w majowej aktualizacji Windows 10 z masą ciekawych funkcji

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu