Microsoft

Microsoft wyjaśnia wątpliwości dotyczące Windows 8 dla ARM

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Microsoft wyjaśnia wątpliwości dotyczące Windows 8 dla ARM
Reklama

Temat wsparcia układów ARM w Windows 8 budzi duże zainteresowanie wśród osób planujących zakup komputera z tymże systemem. Wynika to w dużym stopniu z...

Temat wsparcia układów ARM w Windows 8 budzi duże zainteresowanie wśród osób planujących zakup komputera z tymże systemem. Wynika to w dużym stopniu z potencjalnie długiego czasu pracy na baterii oraz niskiego zużycia energii przy odtwarzaniu multimediów, które jest bardzo ważne dla masowego odbiorcy. Wokół wsparcia technologii ARM przez duży Windows narosło jednak wiele mitów i niedomówień. Microsoft postanowił wyjaśnić część z tych wątpliwości.
Reklama

Steven Sinofsky z Microsoftu, opublikował na blogu Building Windows 8 bardzo obszerny wpis dotyczący szczegółów Windows na ARM. Przyznaję, że nie w pełni rozumiem wiele detali opisujących proces tworzenia i dostosowywania aplikacji dla urządzeń napędzanych układami ARM. Pomimo to, otrzymaliśmy porcję ważnych informacji, których sens jest zrozumiały nawet dla kogoś, kto nie jest programistą.

Zacznijmy od najważniejszej informacji. Microsoft rozwiewa wątpliwości i potwierdza, że Windows 8 dla ARM będzie dysponował środowiskiem pulpitowym, znanym z dotychczasowych wersji systemu. Możliwe będzie również uruchamianie aplikacji wykorzystujących te środowisko.

Co ciekawe, Windows w wersji dla ARM nie będzie nosił numeru 8. Microsoft określa go mianem „Windows on ARM” - WOA. Nazwa „Windows 8” wydaje się być zarezerwowana dla komputerów napędzanych przez układy x86/64.

Microsoft deklaruje, że komputery z WOA mają trafić do sprzedaży w tym samym czasie co urządzenia z W8. Spodziewam się, że będzie to pod koniec tego roku. Pod koniec lutego firma ma również zamiar udostępnić deweloperom testowe egzemplarze urządzeń z WOA. Sinofsky podkreśla jednak, że urządzenia te nie będą samplami przyszłych produktów.

Windows on ARM nie będzie jednak dostępny w samodzielnej wersji pudełkowej. Microsoft zamierza sprzedawać swój system tylko jako preinstalowany w gotowych produktach.

Nie wiem czy moje podejrzenia są słuszne, ale według mnie Microsoft dąży do zastąpienia low-endowych, 32-bitowych układów Intela przez ARM. W segmencie konsumenckim pozwolić ma to na tworzenie tanich tabletów i netbooków z nowym Windowsem. Obawiam się jednak, że będą one wyraźnie ograniczone w stosunku do produktów z x86/64.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama