Microsoft

Nowy Microsoft Office na Windows 8 zapowiada się ciekawie, tylko czy klienci go zaakceptują?

Kamil Mizera
Nowy Microsoft Office na Windows 8 zapowiada się ciekawie, tylko czy klienci go zaakceptują?
13

Z każdym dniem pojawia się coraz więcej informacji dotyczących Windowsa 8, co tylko wskazuje, że data premiery zbliża się wielkimi krokami. Wczoraj pisałem na temat kolonizacji przez aplikacje Microsoft innych platform, które w przyszłym systemie firmy mogą się integrować ze sobą. Tymczasem ukazała...

Z każdym dniem pojawia się coraz więcej informacji dotyczących Windowsa 8, co tylko wskazuje, że data premiery zbliża się wielkimi krokami. Wczoraj pisałem na temat kolonizacji przez aplikacje Microsoft innych platform, które w przyszłym systemie firmy mogą się integrować ze sobą. Tymczasem ukazała się ciekawa informacja dotycząca przyszłego Microsoft Office.

W tym momencie najważniejszym celem firmy jest dostosowanie Windowsa 8 do architektury ARM. Ponieważ Microsoft przy okazji budowania swojego systemu przyjął bardzo otwartą politykę informacyjną, to wczoraj na sieci ukazało się ciekawe wideo przedstawiające postępy w pracy nad W8 pod ARM. Przy okazji pokazany został wygląd nowego Office w wersji na desktop:

 

Nie ma tego dużo, ale jak można zauważyć Office jest budowany w taki sposób, aby można było z niego wygodnie korzystać również na urządzeniach dotykowych. Jeżeli przyjrzymy się dobrze, to da się zauważyć bardzo uproszczone menu funkcji, ukryte w kategoriach. Niestety na przedstawionym wideo nie pokazano, jak wyglądają te funkcje. O ile uproszczenie layoutu jest niezbędne, aby z pakietu dało się w miarę sensownie korzystać na tabletach, o tyle zastanawiam się, jak będzie wyglądała praca z nim na normalnych komputerach. Jedno jest prawie pewne, ponieważ Microsoft stawia na pełną integrację, więc Office będzie wyglądał tak samo na każdym rodzaju urządzeń.

Windows 8 to prawdziwy eksperyment. Microsoft będzie musiał naprawdę się wysilić, aby przekonać użytkowników do korzystania akurat z tej wersji systemu. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż moc ludzkich przyzwyczajeń jest naprawdę ogromna. Do dziś gros użytkowników Windowsa operuje na XP. Zastanawia mnie również, czy uproszczenie Office nie będzie wpływać na jakość pracy na nim. Na chwilę obecną trudno mi sobie wyobrazić sprawne i szybkie operowanie bez wyeksponowanego i będącego pod ręką paska narzędzi. Przyznam się, że jestem typowym „myszkowcem”, w dość ograniczony sposób korzystam ze skrótów klawiszowych, a już na pewno nie mam rozpracowanej każdej funkcji w ten sposób.

Osobiście ten przedstawiony wygląd Office, który jeszcze może wielokrotnie się zmienić, przypadł mi do gustu, dzięki swojemu ascetyzmowi. Jednak od narzędzia wymagam użyteczności, nie ładnego wyglądu. Tak przy okazji, nie przypomina Wam to trochę pakietu biurowego Apple?

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

microsoft officeWindows 8