Felietony

Windows 8 bez przycisku Start - co jeszcze zmieni Microsoft w swoim systemie?

Michał Majchrzycki
Windows 8 bez przycisku Start - co jeszcze zmieni Microsoft w swoim systemie?
18

Microsoft stawia na zmiany. Coraz więcej dowiadujemy się na temat rozwijanego właśnie Windows 8 i coraz więcej słychać o tym, że będzie on mocno różnił się od poprzednich wersji systemu. Do internetu wyciekły właśnie kolejne informacje na ten temat. Windows 8 może zostać pozbawiony jednego z najbard...

Microsoft stawia na zmiany. Coraz więcej dowiadujemy się na temat rozwijanego właśnie Windows 8 i coraz więcej słychać o tym, że będzie on mocno różnił się od poprzednich wersji systemu. Do internetu wyciekły właśnie kolejne informacje na ten temat. Windows 8 może zostać pozbawiony jednego z najbardziej rozpoznawalnych elementów - przycisku Start.

17 lat. Tyle dokładnie mija od kiedy przycisk Start pojawił się w systemie operacyjnym Microsoftu. Od tego czasu użytkownicy na dobre (i na złe) zdążyli się doń przyzwyczaić. Przez wszystkie te lata przycisk cały czas ewoluował - z formy tekstowej przekształcając się w samą ikonkę z logo Windows.

W międzyczasie powstały nawet dowcipy na temat jednego z najpopularniejszych elementów systemu, jak na przykład ten: Co by było gdyby Microsoft produkował samochody? Zamiast stacyjki auto uruchamialibyśmy (i gasili), klikając Start.

Jednak wraz z pojawieniem się interfejsu Metro wszystko zaczyna się powoli zmieniać. Microsoft dostrzegł, że dotychczasowy wygląd systemu, jakkolwiek uwspółcześniony w wersji Windows 7, zaczyna trącić myszką. Pora na większe, poważniejsze zmiany. Najnowsze przecieki pokazują, że Windows 8 w wersji Consumer Preview może wprowadzić całkiem duże nowości.

Na razie nie bardzo wiadomo, czy Microsoft całkowicie usunie Start z tradycyjnego wyglądu desktopu. Moim zdaniem wraz z wejściem interfejsu Metro stał on się niepotrzebny. Jak firma chce zastąpić funkcje dotychczas dostępne za pomocą Startu? Powrót do ekranu początkowego będzie możliwy m.in. za pomocą gestów myszki czy aktywnych krawędzi ekranu.

Nic nie jest jednak na razie przesądzone. Pamiętajmy, że Start obecny był jeszcze we wrześniowym wydaniu Developer Preview, możliwe więc, że Microsoft testuje jedynie różne rozwiązania w interfejsie Windows 8. Z drugiej strony wprowadzając ekran startowy Metro firma właściwie eliminuje potrzebę korzystania z przycisku Start, który posiada podobne zadania. Innymi słowy, po co mnożyć byty ponad miarę?

Myślę, że obecność, bądź też brak przycisku Start w Windows 8 potwierdzą kolejne wersje beta systemu. Ostatecznie jednak wszystkie wprowadzone zmiany ujrzymy najprawdopodobniej w drugiej połowie tego roku, na którą przewiduje się premierę kolejnego wydania systemu Microsoftu.

Źródło grafik: pcbeta

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu