Android

Microsoft udoskonalił Androida. Clip Layer pozwoli nam skopiować dowolny tekst z ekranu

Tomasz Popielarczyk
Microsoft udoskonalił Androida. Clip Layer pozwoli nam skopiować dowolny tekst z ekranu
14

W portfolio Microsoftu nie brakuje ostatnio ciekawych aplikacji. Śmiało można do nich zaliczyć Clip Layer, który pozwala nam skopiować dowolny fragment tekstu pojawiający się na ekranie.

Clip Layer jest, jak sugeruje nazwa, czymś w rodzaju dodatkowej warstwy nakładanej na Androida. Jej zadaniem jest rozpoznawanie tekstu pojawiającego się w dowolnym miejscu na ekranie. Użytkownik otrzymuje zatem możliwość zaznaczenia go i skopiowania, wysłania do notatnika, udostępnienia na Facebooku - słowem, zrobienia z nim czegokolwiek.

Działanie programu jest bardzo proste. Po zainstalowaniu pozostaje on ukryty. Wywołujemy go dopiero poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku home na dolnej belce nawigacyjnej. Możemy od teraz zaznaczać dowolne fragmenty tekstu. W prawym górnym rogu zobaczymy natomiast ikonkę pozwalającą nam na przesłanie zaznaczenia do innych aplikacji lub schowka. Banalne, prawda? Po co to wszystko? Otóż w aplikacjach na Androida znajdziemy dziś relatywnie dużo miejsc, gdzie nie mamy możliwości skorzystania z natywnej, wbudowanej w system funkcji kopiowania tekstu. Wówczas pozostaje nam skorzystanie z zewnętrznych rozwiązań. Clip Layer jest właśnie jednym z nich.

Problem polega na tym, że Clip Layer uniemożliwia nam dostęp do wyszukiwarki Google. Dłuższe przytrzymanie ikonki home na dolnym pasku dotąd było bowiem zarezerwowane dla Google Now, Google Search-on-Tap lub Asystenta Google. Ten ostatni jest dostępny wyłącznie na smartfonach z rodziny Pixel z Androidem 7.1 na pokładzie. Jeżeli dotąd nie korzystaliście zbyt często z wyszukiwarki w taki sposób, z całą pewnością nie odczujecie tych zmian. W przeciwnym wypadku Clip Layer może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Clip Layer jest dostępny w sklepie Google Play. Aby go zainstalować, potrzebujemy przynajmniej Androida 6.0 Marshmallow. W moim przypadku pokazuje się komunikat, że aplikacja jest niezgodna ze wszystkimi posiadanymi przeze mnie urządzeniami (z Nexusem 6P z Androidem Nougat włącznie). Jeżeli macie podobnie, zachęcam do zajrzenia na APK Mirror, gdzie udało się wyciągnąć plik programu. Wystarczy go pobrać, a następnie dokonać ręcznej instalacji.

Nie jest to pierwsza taka aplikacja dla Androida od Microsoftu. Już wcześniej na łamach Antyweba pisaliśmy o innych produktach. Warto tutaj wymienić takie perełki, jak Office Lens, Next Lock Screen czy Remote Desktop.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu