Felietony

Microsoft uczy się na błędach - oto Poczta i Kalendarz dla Windows 10

Konrad Kozłowski
66

Aplikacje dla Windows 8 nie cieszyły się popularnością. Korzystam z nich głównie na tablecie z Windows 8, natomiast na pececie sięgam po zaledwie trzy, no może cztery z nich. Windows 10 niesie za sobą przede wszystkim obietnicę wygodniejszej pracy z dedykowanymi mu aplikacjami w trybie pulpitu. Jak...

Aplikacje dla Windows 8 nie cieszyły się popularnością. Korzystam z nich głównie na tablecie z Windows 8, natomiast na pececie sięgam po zaledwie trzy, no może cztery z nich. Windows 10 niesie za sobą przede wszystkim obietnicę wygodniejszej pracy z dedykowanymi mu aplikacjami w trybie pulpitu. Jak prezentują się nowe wcielenia Poczty i Kalendarza?

Zgodnie z oczekiwaniami aplikacje prezentują się dość podobnie do niedawno udostępnionych aplikacji pakietu Office: Worda, Excela i PowerPointa. Najistotniejszą z punktu widzenia wielu użytkowników zmianą w stosunku wersji aplikacji dla Windows 8 będzie powrót obsługi kont Google. Microsoft nie popełni ponownie tego samego błędu, oferując pełne wsparcie dla kalendarzy Google, również tych współdzielonych. Bez problemu dodamy oczywiście wiele różnych kont.

mailcalwin10.2

mailcalwin10.3

Zupełnie jak w przypadku aplikacji Office, Poczta i Kalendarz nie są tak rozbudowanymi aplikacjami jak aplikacja Outlook będąca elementem pakietu. Do podstawowych zastosowań powinny jednak wystarczyć. Choć interfejs wygląda jakby stworzony był głównie z myślą o obsłudze za pomocą myszki i klawiatury, to obecne są cechy, które potwierdzają ich wszechstronność. Mówię chociażby o gestach "swipe", które zupełnie jak w wielu mobilnych klientach pocztowych, pozwalają na błyskawiczne zarchiwizowanie lub usunięcie wiadomości. Akcje te można spersonalizować w ustawieniach aplikacji, tak samo i grafikę, która pełni rolę tła.

mailcalwin10.4

mailcalwin10.8

Aplikacja nadal nosi nazwę Poczta, lecz w przyszłości będziemy mieli do czynienia z Outlookiem - potwierdzają to wykorzystane grafiki z logiem programu. Nie wiemy, czy podobnie jak w wersji na wszystkie inne platformy, Outlook dla Windows 10 będzie w sobie skupiał funkcje nie tylkko klienta pocztowego, ale także kalendarza i menadżera kontaktów. Obecnie ten drugi uruchamiamy poprzez przycisk w aplikacji Poczta. Biorąc jednak pod uwgę wczesną fazę rozwoju aplikacji, trudno określić jest jaka wizja przyświeca Microsoftowi odnośnie wersji dla Windows 10.

mailcalwin10.5

mailcalwin10.6

spartanie

Przed nami jeszcze naprawdę sporo do odkrycia, a dla Microsoftu, jeszcze naprawdę dużo do przygotowania. Za nami początek kwietnia, a letni termin zbliża się wielkimi krokami. Windows 10 wciąż posiada wiele niedociągnięć, a dodatkowo Microsoft musi jednocześnie pracować nad zupełnie nową przeglądarką i zestawem aplikacji dla Windows 10. Lista nowości w nadchodzących aktualizacjach testowego wydania Windows 10 wciąż się wydłuża, jedynie przecieki pozwalają nam trzymać rękę na pulsie (ostatni wersja to 10051, z niej pochodzą zrzuty ekranu). Nadal bowiem nie wiemy kiedy dokładnie Windows Insiderzy będą mogli sprawdzić je wszystkie w praktyce i wyrazić swoją opinię na ich temat.

Źródło.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu