Microsoft

Microsoft Surface Pro z wbudowanym modemem LTE dostępny

Mateusz Stach
Microsoft Surface Pro z wbudowanym modemem LTE dostępny
13

Z pewnością z urządzeń Microsoftu największą uwagę wzbudzał ostatnio Surface Book 2.

Mieliśmy już okazję testować 13-calową wersję Surface Book 2 jako jedni z pierwszych w Polsce. Jest on już dostępny w przedsprzedaży, a pierwsze egzemplarze mają dotrzeć do nabywców 18 stycznia.

Od pierwszego grudnia, już bez takiego rozmachu, wprowadzono do oferty również obiecanego już jakiś czas temu Surface Pro ze zintegrowanym modemem LTE-Advance. Wariant z takim wyposażeniem będzie dostępny tylko z procesorem Core i5. Wpływ mają na to dwa czynniki. Model z Core m3 cieszy się ograniczonym zainteresowaniem i nie zdziwiłbym się, gdyby MS nie podjął już decyzji o jego wygaszeniu. Natomiast wersja z Core i7 posiada aktywny system chłodzenia, dokładnie w tym miejscu, które zajmuje moduł LTE.

Modem o ciekawych możliwościach

A moduł to nie byle jaki. Sanpdragon X16 to LTE kategorii 9., co oznacza, że obsługuje łącznie 20 częstotliwości. Można więc będzie połączyć się z intetrnetem za jego pomocą prawie na całym świecie. Dostępna przepustowość 4G wynosi 450 Mbps. Warto wymieni takie opcje, jak możliwość wykorzystania karty nano-SIM lub skorzystania z usługi eSIM. Ciekawa jest też dostępność funkcji Always Connected. Dzięki niej możliwa będzie komunikacja nawet w trybie uśpienia. Oznacza to, że urządzenie pobierając szczątkowe ilości energii będzie np. synchronizowało pocztę, lub da administratorowi zdalny dostęp, np. w celu przesłania aktualizacji.

Jak widać, przedstawione rozwiązania w większości stworzono z myślą o firmach. Trzeba więc przełknąć fakt, że jest to sprzęt przeznaczony do sprzedaży tylko w kanale B2B. Na chwilę obecną nie jest więc znana realna dostępność Surface Pro z LTE czy jego orientacyjna cena. Choć wbudowany modem to świetne rozwiązanie, wymaga on zazwyczaj słonej dopłaty. Dlatego większość przeciętnych użytkowników decyduje się jednak na prostsze rozwiązania, takie jak bezprzewodowy router czy udostępnianie internetu ze smartfona.

Źródło: Microsoft

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu