Microsoft

Microsoft sam pokaże, jak może wyglądać sprzęt z Windows na Snapdragonie 845

Mateusz Stach
Microsoft sam pokaże, jak może wyglądać sprzęt z Windows na Snapdragonie 845
Reklama

Zbliża się oficjalna premiera najnowszego układu Qualcomm – Snapdragon 845. Trafi on m.in. do takich smartfonów jak Samsung Galaxy S9 i S9+.

Tymczasem nie ustają próby zaadoptowania na platformę ARM systemu operacyjnego Windows w architekturze x86.

Reklama

Qualcomm już jakiś czas temu ogłosił strategiczne partnerstwo z Microsoftem i ma ogromny apetyt na rynek urządzeń działających pod kontrolą Windows 10. Tematem zainteresowani są również producenci komputerów. Pisaliśmy już o przeciekach szczegółów specyfikacji ultrabooka HP ze Snapdragonem 835. Dzięki energooszczędności SoC Qualcomma, taki sprzęt mógłby być lekki jak piórko, jednocześnie zapewniając długi czas działania na baterii. Wspominaliśmy też o niestety bardzo słabych wynikach w testach wydajności prototypowego modelu Asusa z tym samym chipem. Miejmy nadzieję, że już w styczniu, na targach CES 2018 w Las Vegas w końcu poznamy konkretne urządzenia i ich możliwości.

Oby były one bardziej dopracowane, niż to wynika z plotek. W przeciwnym razie może dojść do poważnego dysonansu poznawczego między dotychczasowymi buńczucznymi zapowiedziami, a realnymi możliwościami zaprezentowanego sprzętu.

Nowy, przełomowy Surface?

Być może Microsoft ma wgląd w prace nad maszynami z ARM i Windows i nie do końca jest zadowolony z ich efektów. Okazuje się bowiem, że firma zamieściła ogłoszenie o pracę. Wynika z niego, że poszukiwany jest inżynier, który pomógłby w stworzeniu własnego sprzętu Microsoftu opartego na SoC Qualcomma. I to nie byle jakiego, a wspomnianego już, czekającego na premierę Snapdragona 845. Nie wiadomo za wiele na temat charakterystyki planowanego sprzętu. Będzie to na pewno urządzenie z rodziny Surface. Jednak równie dobrze może to być tablet Surface Pro w nowej wersji, jak i mniejsze urządzenie, pojawiający się czasem w plotkach Surface Phone. Trzeba przyznać, że wraz z rozwojem technologii mobilnych od czasu do czasu pojawiają się gawędy rozmarzonych użytkowników okienek. Widzieliby oni Windows 10 na smartfonach. Ale taki pełnoprawny, a nie w wersji mobilnej, czy obciętej, jak Windows RT.

Rodzina urządzeń Surface obejmuje już kilka naprawdę nietuzinkowych maszyn, wskazujących innym producentom nowe pomysły na wykorzystanie systemu Microsoftu. Byłoby więc naturalnym następstwem poprzednich wydarzeń, gdyby Microsoft wytyczył kolejny kierunek rozwoju, prezentując Surface Phone. Zresztą nad podobnym rozwiązaniem z pewnością pracuje np. HP, którego pierwsza generacja biznesowego phabletu Elite X3 okazała się raczej niewypałem.

Jakkolwiek informacje o połączeniu sił przez Qualcomm i Microsoft od początku wywołały ekscytację, warto pamiętać, że w projekcie tym są wciąż znaki zapytania. Warto bowiem przypomnieć losy projektu firmy Transmeta, która już na przełomie XX i XXI wieku próbowała wdrożyć energooszczędne chipy z emulowaną obsługą środowiska x86. Choć nad przedsięwzięciem pracowały takie osoby jak Paul Allen (współzałożyciel MS) czy Linus Torvalds, nie odniosło ono sukcesu. Jedną z przyczyn była tu batalia sądowa z Intelem. Procesorowy gigant i w tym roku dawał już do zrozumienia, że będzie chronił swoich praw do x86 i nie da się ich obejść przez emulację. Może nie zapowiada się na takie przerzucanie się pozwami sądowymi, jak w przypadku wojen sądowych między Apple i Samsungiem czy Apple i Qualcommem. Ale i tak pod tym względem nadchodzący rok zapowiada się ciekawie.

Źródło: WinFuture via techradar

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama