Microsoft

Koniec pięknej opowieści o Wintelu. Microsoft może postawić na AMD Ryzen

Albert Lewandowski
Koniec pięknej opowieści o Wintelu. Microsoft może postawić na AMD Ryzen
11

Dotychczas Microsoft i Intel stanowiły niezwykle zgrany duet. Okazuje się jednak, że firma z Redmond zamierza urozmaicić swoją ofertę, stawiając na układy AMD.

AMD Ryzen w nowym Surface Laptop 3

Nowe modele z linii Surface poznamy już 2 października podczas konferencji, która odbędzie się w Nowym Jorku. Powoli napływają do nas kolejne informacje na ich temat. Na pewno jedna z ciekawszych wieści dotyczy tego, że Surface Laptop będzie teraz dostępny w dwóch wariantach. Pierwszy dalej będzie miał ekran o przekątnej 13,5 cala, podczas gdy drugi zaoferuje już 15-calowy panel i będzie to prawdziwa nowość w tej linii urządzeń. Trzeba jednak przyznać, że nie na tym skończą się poważne nowości.

Okazuje się, że w sprzedaży ma pojawić się Surface Laptop 3 z układem od... AMD. Najprawdopodobniej firma postawi na dwa układy, które są już stosowane w Honor MagicBook Pro, czyli Ryzen 5 3550H i Ryzen 7 3750H. Są to czterordzeniowe jednostki z ośmioma wątkami z zintegrowaną grafiką AMD Radeon RX Vega (8 w słabszym SoC i 10 w mocniejszym). Jestem zdania, że byłby to świetny wybór do nowego laptopa z Redmond. Warto jednak dodać, że tak nietypowa będzie odmiana z 15-calowym wyświetlaczem.

Niewątpliwie to spore zaskoczenie, że Microsoft zamierza odejść od stosowania procesorów Intela, tym bardziej, że dotychczas obydwie firmy wydawały się być absolutnie nierozłączne. Zresztą sam termin Wintel stał się najlepszym świadectwem tego, jak Microsoft z Intelem władali rynkiem komputerów osobistych.

Przeczytaj również: Wszystko o AMD Ryzen 3. generacji.

Czasy się zmieniają, Microsoft zaczyna wdrażać Linuxa do Windowsa, a na rynku procesorów AMD nie ma się czego wstydzić w porównaniu do Intela. Muszę jednak przyznać, że nie spodziewałem się takiej nowości w Surface Laptop 3. Jestem ciekaw, czy w dłuższej perspektywie producent z Redmond będzie chciał wchodzić w bliższe relacje biznesowe z AMD.

Sprawdź też:Microsoft wie dobrze, dlaczego Windows musi mieć Linuxa.

Microsoft Surface z mocną nowością

Na pewno większa różnorodność na rynku to korzyść dla każdego. Moim zdaniem można cieszyć się z tego, że wreszcie AMD nadrobiło stratę do Intela również w segmencie procesorów do laptopów. Bez wątpienia jest to także motywacja dla firmy z Santa Clara, aby dynamiczniej rozwijać swoje portfolio układów z linii Core. Zobaczymy, jak będzie rozwijać się ta sytuacja. Pozostaje przede wszystkim liczyć na to, że staniemy się świadkami naprawdę pasjonującej walki, która zaowocuje odczuwalnym progresem w kwestii wydajności i energooszczędności. Ciekawie by było, jakby do gry włączył się jeszcze jakiś nowy producent z Państwa Środka.

Oprócz tego Surface Laptop 3 ma zaoferować jeszcze ekran o rozdzielczości maksymalnie 4K i będzie wspierał rysik Surface Pen. Nie zabraknie w nim również kilku portów USB typu C.

źródło: Gizmochina

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu