Mobile

Microsoft szykuje supertelefon. Oto dlaczego go nie kupisz

Jakub Szczęsny
Microsoft szykuje supertelefon. Oto dlaczego go nie kupisz
126

Satya Nadella rzadko odpowiada na zaczepki konkurentów i z reguły w swoich osądach jest bardzo powściągliwy. Ostatnio przydarzyło mu się jednak dopiec CEO Apple i wskazał na jego hipokryzję odnośnie urządzeń 2 w 1. Zresztą, na nią wskazały już dużo wcześniej media, które w iPadzie Pro znalazły jasne podobieństwa do linii Surface Microsoftu. A przy okazji, wspomniano również o telefonie, choć wcześniej mówiono o wyjściu z biznesu smartfonowego. O co chodzi?

Wypowiedź Nadelli dziwnie zbiega się z ostatnimi doniesieniami na temat CHPE, emulatora aplikacji Win32 na Windows 10 Mobile. Według Mary Jo Foley, Microsoft prawdopodobnie ściśle współpracuje z HP nad tym rozwiązaniem i może się okazać, że wkrótce przyjdzie nam zobaczyć to rozwiązanie w akcji. Funkcja ma pojawić się już w Redstone 3 i nie wiadomo na razie, jak dalej potoczą się jej losy. Wygląda jednak na to, że wraz z CHPE prawdopodobnie zobaczymy jeszcze jednego smartfona z Windows 10 Mobile, który - sądząc po słowach Nadelli - dopełni linię Surface.

Ok, ale dlaczego mielibyście go nie kupić?

Surface, Moi Drodzy. Surface. To żadna przeszkoda, by zainteresować się urządzeniem od Microsoftu. Ale, skoro Microsoft ma pokazać "supertelefon", to można być pewnym tego, że nie będzie on przeznaczony dla wszystkich. Po pierwsze - kto z Was potrzebuje urządzenia mobilnego, które będzie odpalać aplikacje desktopowe? Kto z Was poświęci wydajnego laptopa dla komórki, która będzie jedynie emulować aplikacje desktopowe i siłą rzeczy nie uruchomicie wszystkich aplikacji, jakich używacie na swoich komputerach. I ostatecznie - czy chcecie angażować się w platformę Windows 10 Mobile? No właśnie.

Ale to wcale nie oznacza zamknięcia się furtki dla Microsoftu. Gigant celuje (a jakże) w klientów biznesowych dostarczając urządzenia, które połączą możliwości smartfona z komputerem osobistym - nie dzięki protezie w formie Continuum w Lumii 950 i 950 XL, ale wraz z rozwiązaniem, które pozwoli na uruchomienie typowych aplikacji desktopowych. Jest jeszcze jeden problem.

Microsoft mógłby coś zmienić jakiś rok temu. Może dwa. Ale gdy dojdzie do premiery "mitycznego" Surface Phone'a będzie już stanowczo za późno. Rynek smartfonów już "skończył się", jeżeli chodzi o głębsze innowacje i te, które można wdrożyć nie będą miały ogólnego zasięgu. Będą dotyczyć tylko nisz, w których nie uda się dokonać rewolucji. Windows 10 Mobile nie jest już platformą, która ma jakiekolwiek szanse na to, by móc godnie konkurować z Androidem, czy iOS, a smartfony Microsoftu nie będą w stanie nawiązać równej walki z propozycjami innych producentów. Zresztą, Microsoft zdołał zrazić do siebie masę klientów po falstarcie Windows 10 Mobile oraz nowych Lumii. Szkoda, po prostu szkoda.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu