Moje przemyślenia

Ewolucja stron internetowych na infografice

Gniewomir Świechowski
7

Kilka lat temu, gdy zaczynałem się interesować siecią już nie tylko hobbystycznie, spędzałem długie godziny grzebiąc po A LIST apart, blogu Jeffreya Zeldmana, CSS Zen Garden, czy też ucząc się podstaw CSS na podstawie prostych, przejrzystych i pięknych layoutów z Blue Robot. Jednak jako b. młody czł...

Kilka lat temu, gdy zaczynałem się interesować siecią już nie tylko hobbystycznie, spędzałem długie godziny grzebiąc po A LIST apart, blogu Jeffreya Zeldmana, CSS Zen Garden, czy też ucząc się podstaw CSS na podstawie prostych, przejrzystych i pięknych layoutów z Blue Robot. Jednak jako b. młody człowiek, zdobywałem wiedzę o historii projektowania w sieci po kawałeczku i raczej fragmentaryczną. Dlatego uciszyła mnie bardzo, infografika przygotowane  przez KISSmetrics podsumowująca ewolucję jaką przeszły strony internetowe przez ostatnie 20 lat w usystematyzowany sposób. Naprawdę warto obejrzeć. 

 

Niestety, jest tak duża, że nie zmieściła się we wpisie, więc kliknijcie w obrazek po lewej, aby zobaczyć ją w całości. Przedstawia kluczowe zmiany w mentalności webdeweloperów, porządkując je według ram czasowych i technologii, które zapoczątkowały kolejne przełomy. Znajdziecie tu tez smaczki, takie jak fakt, że pierwszą przeglądarką, która wspierała niemalże w całości standard CSS w jego pierwszej wersji był... Internet Explorer 5. :)

Weterani internetu, których nie brak wśród czytelników Antyweb, będą mieli okazję powspominać początki, a młodsi internauci prześledzić drogę jaką strony internetowe przeszły od czasów migających, czerwonych tytułów i animowanych gifów na GeoCities, aż do współczesnych przejrzystych i layoutów opartych na CSS2, które dzięki JavaScript i technologii AJAX zaczynają przypominać pełnoprawne aplikacje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wwwdesign