Windows

Microsoft rzeczywiście chce, żeby Windows 10 działał na każdym urządzeniu

Jakub Szczęsny
Microsoft rzeczywiście chce, żeby Windows 10 działał na każdym urządzeniu
Reklama

Jeżeli Mary Jo Foley się nie myli (a ma zwyczaj mylić się rzadko), to okazuje się, że Windows 10 w wersji mobilnej będzie działać nie tylko na archite...

Jeżeli Mary Jo Foley się nie myli (a ma zwyczaj mylić się rzadko), to okazuje się, że Windows 10 w wersji mobilnej będzie działać nie tylko na architekturze ARM, ale i na x86. Jej słowa niejako pokrywają się z tym, co mówione było dotychczas przez Microsoft - Windows będzie działać na każdym możliwym urządzeniu - od dużego komputera aż po smartfon, tablet i skończywszy na zegarku.

Reklama

Według dziennikarki ZDNet, Windows 10 w wersji mobilnej (o, tutaj nie pada Windows Phone 10) będzie zdolny działać i na procesorach ARM i na rozwiązaniach Intela (Atom). Nie jest jednak pewne, czy to na razie są niewykonane plany Microsoftu, czy też może już ta wersja, która wyszła poza Microsoft i jest w rękach partnerów OEM, jest wyposażona w rozwiązanie pozwalające na pracę na obydwu architekturach procesora.


Microsoft na razie bardzo mocno testuje nową wersję Windows dla telefonów. Trudno jednak się spodziewać, aby nagle Windows dla urządzeń mobilnych zaczął obsługiwać wszystkie znane nam aplikacje napisane dla x86. Po pierwsze, mobilny Windows będzie nieco inny od tego "pełnego" i przede wszystkim, nieco by to przeczyło wizji mobilnego systemu. To raczej dowód na to, że Microsoft zaczyna się mocno bratać z Intelem, który w dalszym ciągu walczy z ARM na rynku urządzeń mobilnych. Posiadanie takiego partnera jak Microsoft mogłoby być bardzo przydatne, mimo tego, że Windows w kręgu mobile trzyma się średnio.

Ciekaw jestem, czy mobilny Windows pojawiając się w telefonach rozgraniczy w jakikolwiek sposób funkcje telefonów z ARM i x86 na pokładzie. W styczniu mamy otrzymać deweloperską wersję Windows 10 dla telefonów komórkowych - może wtedy, podczas testów sprawdzimy, do czego Microsoftowi w ogóle jest potrzebna architektura x86. Jak na razie, mamy tylko wzmiankę. Ale brakuje powodów, dla których Microsoft miałby podjąć taki krok.

Grafika: 1, 2

Źródło: Windows Central

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama