Felietony

Microsoft prezentuje translator tłumaczący głos na inny język. Będzie hit?

Marcin Kamiński
Microsoft prezentuje translator tłumaczący głos na inny język. Będzie hit?
26

Microsoft Research, specjalny oddział koncentrujący się na innowacjach i zajmujący się wprowadzaniem idei w życie, zaprezentował nowy rodzaj translatora. Tłumaczy on głos osoby na inny język, zachowując przy tym ton, akcent i intonację oryginalnej wypowiedzi. Stwarza to zupełnie nowe możliwości – cz...

Microsoft Research, specjalny oddział koncentrujący się na innowacjach i zajmujący się wprowadzaniem idei w życie, zaprezentował nowy rodzaj translatora. Tłumaczy on głos osoby na inny język, zachowując przy tym ton, akcent i intonację oryginalnej wypowiedzi. Stwarza to zupełnie nowe możliwości – czy wyobrażacie sobie podyktowanie pytania smartfonowi, aby natychmiast wypowiedział on je w innym wybranym języku?

To, co dotychczas wydawało się jedynie fikcją z filmów science fiction, dziś staje się rzeczywistością. Tak można by rzec o nowym wynalazku firmy Microsoft – translatorze głosu. Zaprezentowana technologia umożliwia tłumaczenie wypowiedzi na inne języki bez konieczności znajomości słówek czy gramatyki. Działanie translatora przedstawiono na kilku przykładach. Wypowiedzi nagrane w języku angielskim były tłumaczone na hiszpański, włoski a nawet chiński. Efekty są bardzo interesujące – nadal jesteśmy w stanie rozpoznać osobę po głosie, choć słyszymy wypowiedz w obcym języku.

Działanie translatora głosu możecie obejrzeć lub usłyszeć sami pod tym adresem. Prezentacja wynalazku zaczyna się po 12 minucie filmu, próbki głosowe zaś usłyszycie przewijając materiał do okolic 17 minuty.

Zaprezentowana w trakcie imprezy TechFest 2012 technologia wydaje się mieć ciekawą przyszłość. Już teraz translator jest w stanie tłumaczyć ponoć wypowiedzi w aż 26 językach. W przyszłości bardzo możliwe jest, że tłumaczenie odbywać będzie się w czasie rzeczywistym. A wtedy bez problemu porozumiemy się przez telefon z osobą z drugiego krańca globu bez znajomości jego języka ojczystego – wyręczy nas translator wbudowany w smartfona. Idąc dalej, wyobrazić sobie można usługę tłumaczenia głosu na żywo na praktycznie każdym urządzeniu z dostępem do internetu - dzięki chmurze Microsoft Azure.

Waszym zdaniem będzie hit?

Źródło obrazka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoft