Microsoft

Microsoft Office dla Androida już w Google Play

Tomasz Popielarczyk
Microsoft Office dla Androida już w Google Play
13

Najpopularniejszy na świecie pakiet biurowy wreszcie trafia na najpopularniejszą platformę mobilną. Wielu użytkowników zapewne wyczekiwało tej chwili od dawna. Dla innych pakiet biurowy na urządzeniu mobilnym jest nieporozumieniem, więc premiera Office'a pewnie tego nie zmieni. Tak czy inaczej Micro...

Najpopularniejszy na świecie pakiet biurowy wreszcie trafia na najpopularniejszą platformę mobilną. Wielu użytkowników zapewne wyczekiwało tej chwili od dawna. Dla innych pakiet biurowy na urządzeniu mobilnym jest nieporozumieniem, więc premiera Office'a pewnie tego nie zmieni. Tak czy inaczej Microsoft zrobił w końcu to, co było konieczne.

Nie jest jednak do końca tak różowo jakby się mogło wydawać, bo mobilny Office jest dostępny na razie tylko na smartfony (tablety zapewne dołączą wkrótce) i tylko dla mieszkańców USA. Ponadto warunkiem korzystania z aplikacji jest posiadanie aktywnej subskrypcji Office 365. W zasadzie można się było spodziewać, że gigant z Redmond właśnie tak rozwiąże dostępność programu. Identycznie wygląda to zresztą w AppStore w wersji na iPhone'y i iPady.

Z technicznego punktu widzenia Office dla Androida też w dużym stopniu przypomina wersję na iGadżety. Pakiet jest zintegrowany z dyskiem SkyDrive oraz obsługuje wszystkie typy plików tworzone za pomocą wersji desktopowej. Producent zapewnia, że będą one wyglądały na ekranach gadżetów mobilnych identycznie jak w "dużej" wersji, a każda edycja zachowa dotychczasowe formatowanie i układ elementów. Pozostaje trzymać za słowo.

Ciekawym rozwiązaniem jest też synchronizacja danych między wersją mobilną a desktopową. Polega to między innymi na współdzieleniu historii otwartych dokumentów, dzięki czemu stale mamy dostęp do treści, nad którymi ostatnio pracowaliśmy. Niestety, co właściwie było do przewidzenia, pakiet nie daje nam możliwości skorzystania z innych źródeł sieciowych, jak Dropbox czy chociażby serwery FTP. Wszystko zamyka się w usługach Microsoftu, a my musimy sobie radzić jakoś sami.

Interfejs Office'a dla Androida wykorzystuje wiele elementów Holo UI. W rezultacie większość poleceń została ulokowana na górnej belce, skąd mamy również dostęp do podręcznego menu. Całość prezentuje się dość przejrzyście i przystępnie.

Dopóki Office dla Androida nie zostanie udostępniony w polskim Google Play trudno pisać o nim cokolwiek więcej. Z jednej strony dobrze, że już jest. Z drugiej - posiadacze starszych wydań Office'a nie skorzystają z niego właściwie w ogóle, podobnie jak osoby bez subskrypcji Office'a 365. No ale to właśnie o to w tej premierze chodzi - by zwiększyć liczbę klientów opłacających usługi MS działające w nowym modelu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu