Office

Nie jesteś skazany na Microsoft Office. Istnieją inne, dobre alternatywy

Jakub Szczęsny
Nie jesteś skazany na Microsoft Office. Istnieją inne, dobre alternatywy
111

Jeżeliby przyszło nam przypadkową osobę na ulicy zapytać o najbardziej znany pakiet biurowy, to padłoby pewnie na Microsoft Office. To bez wątpienia najpopularniejsze narzędzie zawierające w sobie m. in. procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji multimedialnych i inne. Ale warto wiedzieć, że istnieją alternatywy, a my nie jesteśmy skazani na Microsoft.

Jednak, przed poszukiwaniem dobrej alternatywy dla pakietu Microsoft Office, musisz sobie odpowiedzieć przynajmniej na dwa pytania - najważniejsze w owych rozważaniach. Po pierwsze, czy rzeczywiście możesz odciąć się od ekosystemu Microsoftu? Jeżeli z pakietem biurowym pracujesz przede wszystkim w firmie, a tam standardem jest obracanie się w ekosystemie powiązanym z usługami giganta z Redmond, powinieneś odpuścić sobie korzystania z alternatyw. Dlaczego? Operowanie w kręgu produktów oraz usług jednego producenta będzie po prostu wygodne, a wygoda oznacza sprawniejsze radzenie sobie z zadaniami. Jeżeli nic Cię przy Microsoft Office nie trzyma, możesz sobie teraz zadać kolejne pytanie. Może po prostu wystarczy Ci pakiet biurowy w przeglądarce? Jeżeli dojdziesz do wniosku, że wcale nie potrzebujesz programów zainstalowanych bezpośrednio na Twojej maszynie, wybór też jest całkiem spory.

Alternatywą dla Microsoft Office może być... Office. Ale w przeglądarce

Jeżeli okazało się, że przesiadka na zupełnie inny pakiet biurowy jest dla Was niewykonalna z różnych względów, może jednak da się przejść na przeglądarkową odmianę popularnego zestawu narzędzi? Webowy Office wymaga od Was jedynie tego, abyście mieli dostęp do internetu, kompatybilną przeglądarkę oraz konto Microsoft. Tylko tyle dzieli Was od tego, aby uzyskać naprawdę funkcjonalny zestaw narzędzi, który bez problemu współpracuje z chmurą OneDrive i innymi usługami giganta. Oczywiście, pewnych funkcji brakuje, ale jeżeli stosujecie pakiet biurowy Microsoftu do prostych oraz średnio zaawansowanych operacji, webowa odsłona powinna się Wam spodobać. I co ważne - nie musicie niczego instalować na komputerze, a to oznacza, że uzyskacie dostęp do swoich dokumentów niezależnie od tego, z jakiej maszyny i systemu operacyjnego korzystacie.

Chcę narzędzie webowe, ale nie od Microsoftu. Z pomocą przychodzi Google!

Dokumenty Google to świetne narzędzie dla osób, które swobodniej czują się w środowisku produktów oraz usług wyszukiwarkowego giganta. W webowym pakiecie biurowym znajdziecie wszystkie najpotrzebniejsze narzędzia - od tych, dzięki którym stworzycie kompatybilne z innymi programami dokumenty tekstowe, aż po te, które pozwolą Wam stworzyć naprawdę ciekawe i przejrzyste prezentacje multimedialne. Dokumenty Google ponadto pozwalają na pracę w zespołach, gdzie nie tylko można współtworzyć pliki z innymi użytkownikami, których w prosty sposób możemy zaprosić do współpracy, ale także prowadzić dziennik zmian, który pozwoli nam określić postępy lub wrócić do wcześniejszej wersji. Osobiście, niesamowicie cenię sobie Google Forms - narzędzie, za pomocą którego jestem w stanie stworzyć ciekawie wyglądające ankiety lub formularze RSVP. Zebrane informacje można potem swobodnie eksportować do innych programów - w moim przypadku, SPSS z danymi wynikowymi radzi sobie naprawdę dobrze.

Sprawdź również: Google docs vs Office

Jeżeli uważacie, że Microsoft Office nie jest dla Was... polecamy FreeOffice

Jeżeli kiedykolwiek przesiadaliście się na inny pakiet biurowy, zapewne spotkaliście się z typowymi problemami tuż po migracji. Dokumenty, na których pracowaliście dotychczas w produkcie Microsoftu, w innych programach wyglądają inaczej, zazwyczaj gorzej. Przy okazji, problem jest z niestandardowymi czcionkami lub układami treści w plikach. FreeOffice, pakiet wydany w 2016 roku postanowił się z tym rozprawić raz na zawsze i deklaruje pełną obsługę popularnych typów plików pakietu Microsoft Office, m. in.: DOC, DOX, XLS, XLSX, PPT i innych. Według nas to zdecydowanie najlepsza alternatywa dla popularnego narzędzia Microsoftu. Możecie być pewni, że nie zabrakło tam obsługi dokumentów zabezpieczonych hasłem, wsparcia dla języka polskiego, sprawdzania pisowni, a nawet śledzenia zmian w dokumencie. Co ważne, FreeOffice jest produktem wieloplatformowym, a zatem nie jesteście ograniczeni tylko do jednego systemu operacyjnego.

Pobierz FreeOffice dla platform: Windows, Android oraz Linux tutaj

LibreOffice - bo przecież Office może być jeszcze lepszy

Istnieją użytkownicy, którzy korzystają z LibreOffice i niesamowicie sobie go chwalą. Ja im się nie dziwię, bowiem ten produkt doskonale uzupełnia funkcje znane z pakietu Microsoftu przy okazji dbając o to, by zachować pełną kompatybilność. Ogromną siłą LibreOffice jest oddana społeczność, która ciągle poluje na błędy, dodaje nowe funkcje oraz produkuje kolejne pakiety możliwości specjalnie dla tego narzędzia biurowego. Jeżeli zależy Wam na wysokim stopniu konfigurowalności własnego pakietu biurowego i uważacie, że Microsoft Office zwyczajnie Wam nie wystarcza, warto zainteresować się tą alternatywą. Jest nie tylko naprawdę godna uwagi, ale także i darmowa. Dodatkowym atutem LibreOffice jest fakt, iż jest to produkt w pełni multiplatformowy. Mało tego, pakiet świetnie radzi sobie z usługami chmurowymi Microsoftu, Google i innych dostawców. W niestandardowych przypadkach wystarczy tylko zainstalować odpowiednią wtyczkę.

Pobierz LibreOffice dla platform: Windows, Linux, macOS tutaj

WPS Office, kiedy nie lubisz Microsoftu, ale i nie masz wysokich wymagań

Zdecydowanie prostszą propozycją w naszym zestawieniu jest WPS Office, na którego warto zwrócić uwagę wtedy, gdy uważamy, że nie potrzebujemy opasłych kombajnów do edytowania / tworzenia / przeglądania dokumentów, a przy okazji nie chcemy korzystać z najpopularniejszego pakietu biurowego, jakim jest Microsoft Office. Użytkownicy tego rozwiązania bardzo chwalą sobie fakt, iż WPS jest niesamowicie podobny do produktów giganta z Redmond i dzięki temu, ewentualna migracja przebiega bardzo sprawnie. Dlatego też, WPS Office to idealny wybór na przykład dla studentów, uczniów oraz mniej zaawansowanych użytkowników komputerów. Co ważne, WPS Office jest dostępny na najważniejszych platformach, co czyni go jeszcze bardziej użytecznym. Warto wspomnieć także o wysokim stopniu kompatybilności z plikami Microsoft Office i tym, że... jest to pakiet darmowy dla użytku domowego.

Pobierz WPS Office dla platform: Windows, macOS, Linux oraz iOS tutaj

Co z tymi użytkownikami, którzy korzystają z macOS? Jest iWork!

Zapewne narażę się niektórym przeciwnikom tego rozwiązania prosto od Apple i pewnie już oni szykują widły i pochodnie. Nie mogłem jednak nie wspomnieć o pakiecie biurowym, który właściwie wyrósł bezpośrednio z iCloud, gdzie użytkownicy typowych pecetów również mogą z niego korzystać w wersji przeglądarkowej. Natomiast szczęśliwcy, którzy mają do dyspozycji komputery z macOS na pokładzie mogą cieszyć się tym pakietem biurowym... o ile go polubią. Porównując Microsoft Office do iWork można odnieść wrażenie, że Apple wręcz na siłę chciało stworzyć zupełnie odmienne narzędzie do tworzenia, przeglądania oraz edytowania dokumentów. To zaś objawia się w tym, iż obsługi programu biurowego należy się uczyć właściwie od nowa. Niemniej, jeżeli się tego nie boicie, wypróbujcie pakiet iWork.

Uzyskaj dostęp do iWork przez iCloud lub zainstaluj pakiet dla urządzeń z macOS oraz iOS tutaj

Potrzebujesz tylko procesora tekstu? Jest genialny iA Writer dla użytkowników urządzeń Apple

W przypadku takich osób jak ja, czasami liczy się to, aby skupić się wyłącznie na tekście - bez jakichkolwiek rozpraszaczy. Produktem, który genialnie wypełnia takowe zadanie jest iA Writer, który zaoferuje Wam absolutnie czysty interfejs użytkownika pozwalając Wam w pełni skupić się na pisaniu. W trakcie pisania znacznie dłuższych tekstów, cenię sobie owe narzędzie za to, że skutecznie pozwala mi skoncentrować uwagę oraz wzrok tylko na kursorze, nie wymagając ode mnie tego, bym co chwila wędrował oczyma po napompowanym funkcjami interfejsie użytkownika. Możliwy jest eksport naszych dzieł do formatów plików pakietów biurowych, a także prowadzenie statystyk napisanych przez nas stron, wyrazów. Niestety, brakuje w dalszym ciągu szybkiego wysyłania plików do innych popularnych chmur (jest iCloud oraz Dropbox), jednak mam nadzieję, że wkrótce to się w iA Writer pojawi.

Polecamy również: pakiet Office za darmo

Pobierz iA Writer dla iOS, macOS oraz Android tutaj

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot