Felietony

Microsoft Lync usprawni pracę grupową wewnątrz firm

Grzegorz Marczak
Microsoft Lync usprawni pracę grupową wewnątrz firm
3

Microsoft Lync to nowy produkt dla firm i korporacji korzystających z dotychczasowych rozwiązań firmy Microsoft. Lync to tak naprawdę nowy komunikator, który integruje ze sobą narzędzia z pakietu Office razem z MS office komunikatorem, dając jednocześnie możliwość pracy grupowej, łatwej komunikacji...

Microsoft Lync to nowy produkt dla firm i korporacji korzystających z dotychczasowych rozwiązań firmy Microsoft. Lync to tak naprawdę nowy komunikator, który integruje ze sobą narzędzia z pakietu Office razem z MS office komunikatorem, dając jednocześnie możliwość pracy grupowej, łatwej komunikacji poprzez IM, Voice oraz tworzenia video konferencji. Do tego dochodzi dzielenie się plikami, ekranem, statusy, geolokalizacja itp.

Parząc na prezentacje i pokazy systemu można odnieść wrażenie, że jest to taki Google Wave tylko zrobiony dla dużych firm i korporacji.

Jednak w przeciwieństwie do produktu Google, Microsoft łączy ze sobą wszystkie dotychczasowe i znane użytkownikom produkty i dodaje do tego lepsze bo łatwiejsze możliwości komunikacji. Nie ma wiec zaskoczenia takiego jak przy Wave i zastanawiania się do czego jest to nam potrzebne (przynajmniej dla mnie korzyści i funkcje takiego produktu są jasne).

Niestety nie załączę filmów pokazujących sam produkt ponieważ wymagają one siliverlight a na dodatek na stronie MS pod Chrome mam problem z pobraniem kodu :) Polecam jednak obejrzeć jak wygląda Lync w akcji - na stronie produktu jest sporo ciekawych filmów i prezentacji

Wydaje mi się, że tego typu narzędzia brakowało Microsoftowi - wprawdzie integracja między takimi produktami firmy jak IM, Office czy Share Point jest już obecna to jednak faktycznie brakowało chyba elementu, który spinał by wszystko w jednym miejscu dając możliwości nie tylko łatwej pracy grupowej ale również szybkiej komunikacji podczas pracy z konkretnym dokumentem.

Microsoft w planach ma też wypuszczenie Lync do chmury - obecna wersja z tego co rozumiem umożliwia pracę na urządzeniach mobilnych i co bardzo pomocne posiada interfejsy do zewnętrznych narzędzi do komunikacji. Wydaje się więc, że będzie to bardzo pomocne narzędzie do prowadzenia projektów w których biorą udział zarówno grupy z wewnątrz firmy jak i zewnętrzni partnerzy.


Skromna inforgrafika dotycząca Lync (kliknij aby powiększyć)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoftoffice