Microsoft

Platforma do pracy zespołowej od Microsoftu już dostępna. Wygląda znajomo?

Piotr Kurek
Platforma do pracy zespołowej od Microsoftu już dostępna. Wygląda znajomo?
Reklama

Dwa i pół roku po pierwszej prezentacji Microsoft Loop trafia do użytkowników. Jednak nie jako pełnoprawne narzędzie, a "publiczna wersja zapoznawcza". Czym się charakteryzuje i co oferuje? Sprawdzamy!

Pierwsze zapowiedzi Microsoft Loop - rozbudowanej platformy i aplikacji (w tym mobilnej) do zdalnej pracy zespołowej - pojawiły się w listopadzie 2021 r. Konrad już wtedy dostrzegał podobieństwa z rozwiązaniami dostarczanymi przez inne firmy - w tym Adobe i ich aplikacji do współpracy w chmurze, które są dostępne z poziomu Creative Cloud. Nie można też nie dostrzegać podobieństw z innym znanym narzędziem - Notion. To rozbudowany edytor dokumentów, nad którymi mogą pracować całe zespołu bez obaw, że stracony zostanie cały postęp prac, zmian i edycji. Jednak to Microsoft chce, by ich narzędzie stało się najpopularniejszą platformą do tego typu współpracy - czy im się to uda? Wszystko zależy od tego, jak sami użytkownicy podejdą do Loop - platformy, która właśnie wkroczyła w fazę otwartych testów w ramach tzw. "publicznej wersji zapoznawczej".

Reklama

Czym w ogóle jest Microsoft Loop? Najprościej skorzystaj z oficjalnego opisu platformy:

Microsoft Loop to przekształcające środowisko współtworzenia, które łączy zespoły, zawartość i zadania na różnych urządzeniach i narzędziach. Loop łączy w sobie zaawansowaną i elastyczną kanwę z przenośnymi składnikami, które swobodnie się poruszają i pozostają zsynchronizowane między aplikacjami - dzięki czemu zespoły mogą wspólnie myśleć, planować i tworzyć.

W prostych słowach - to jedna wielka tablica pozwalająca na wspólną pracę nad projektami z obsługą dokumentów, plików, linków, danych i elementów graficznych dodawanych, edytowanych i komentowanych przez współpracowników w jednym obszarze. Dzięki wsparciu dla szeregu rozwiązań od Microsoftu, Loop pozwala na synchronizację postępów prac i poszczególnych elementów między nimi. Pozwala też na szybkie podejmowanie decyzji, poddawanie zmian pod głosowanie i "burze mózgów" ułatwiające opracowywanie wspólnych projektów nad którymi czuwać muszą całe zespoły - wszystko w zdalnym środowisku bez konieczności przebywania w tym samym pomieszczeniu.

Microsoft Loop. Platforma do pracy zespołowej już dostępna

Loop składa się z trzech podstawowych elementów:

  • Składniki pętli to przenośne elementy zawartości, które pozostają zsynchronizowane we wszystkich miejscach, w których są udostępniane. Składniki umożliwiają współpracę w ramach pracy - na stronie w pętli lub na czacie, poczcie e-mail, spotkaniu lub dokumencie. Mogą to być listy, tabele, notatki i nie tylko - zawsze pracujesz z najnowszymi informacjami w preferowanej aplikacji, takiej jak Microsoft Teams, Outlook, Word, Whiteboard i aplikacja Loop.
  • Strony w pętli to elastyczne kanwy w aplikacji Loop, w których można gromadzić osoby oraz wszystkie składniki, linki, zadania i dane. W pętli strony mogą zaczynać się małe i rosnąć, aby dopasować je do rozmiaru pomysłów. Strony pętli mogą być udostępniane w aplikacjach M365 jako link lub jako składnik osadzony Loop.
  • Pętle obszarów roboczych to współużytkowane przestrzenie umożliwiające Tobie i Twojemu zespołowi wyświetlanie i grupowanie wszystkich ważnych elementów projektu, co ułatwia śledzenie tego, nad czym pracują wszyscy, i śledzenie postępów w realizacji wspólnych celów.

Składników Loop można też używać w aplikacji Teams, Outlook, Word dla sieci Web oraz Whiteboard. Jak to działa? Patrząc na aplikację do zarządzania pocztą elektroniczną, składniki w postaci tabelę, akapit, listę zadań można stworzyć w wiadomości e-mail, a następnie wkleić link do nich na czacie w aplikacji Teams. Inni będą mieli możliwość wyświetlania i udostępniania komentarzy lub zmian, które będą natychmiast wyświetlane u innych uczestników.

Microsoft Loop dostępne jest na stronie loop.microsoft.com lub z wykorzystaniem aplikacji mobilnych na Androida i iOS (w ramach aplikacji testowej Testflight), które ułatwiają pracę zespołową bez dostępu do komputera. Warto jednak zaznaczyć, że na ten moment działanie aplikacji na smartfonach jest utrudnione - głównie dlatego, że nie obsługują one na ten moment kont osobistych. Microsoft zapewnia jednak, że wkrótce się to zmieni i przy kolejnej próbie sprawdzenia aplikacji uda wam się zalogować standardowym kontem.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama