Przeglądarki internetowe

Microsoft znowu to robi. Porzuci własne rozwiązanie i... zyska nowe funkcje

Jakub Szczęsny
Microsoft znowu to robi. Porzuci własne rozwiązanie i... zyska nowe funkcje
7

Microsoft Edge ma sporo wbudowanych rozwiązań, które pozwalają użytkownikom zaoszczędzić czas oraz nerwy przy przeglądaniu m. in. dokumentów PDF. Program oferował dostęp do funkcji własnego silnika służącego do otwierania i przeglądania tego typu plików - jednak to się zmienia. Ujawniono porozumienie z Adobe, który stworzył rozwiązanie Acrobat.

Wygląda na to, że Microsoft ponownie pozbędzie się własnego, istotnego silnika wewnątrz Edge, na rzecz obcego rozwiązania. To bardzo ciekawe posunięcie - tym bardziej, że funkcje przeglądania plików, czynienia na nich notatek oraz w - ograniczonym stopniu - modyfikowania PDF-ów były jednymi z bardziej eksponowanych w trakcie tworzenia materiałów promocyjnych przeglądarki. Silnik Acrobat od Adobe ma być nośnikiem wielu nowych funkcji - jednak użytkownicy mogą być rozczarowani z jednego powodu. O tym jednak za chwilę, skupmy się na tym, co czeka między innymi mnie - zdeklarowanego użytkownika Edge.

W marcu Edge otrzyma aktualizację, która zaimplementuje silnik Adobe Acrobat PDF wewnątrz wbudowanego czytnika przeglądarki - to odda w ręce użytkowników Windows 10 i 11 Edge więcej funkcji typowych dla czytników PDF, w tym lepsze zaznaczanie tekstu i odczytywanie go na głos. Jednak to nie wszystko: użytkownicy Edge'a mogą liczyć na dokładniejsze kolory i mniej kraczącą się grafikę. Dodatkowo, odmieniony pod kątem PDF-ów Edge, zamelduje się w marcu z lepszymi zabezpieczeniami i ogólnymi poprawkami dedykowanymi wydajności. Tutaj nie ma żadnej pomyłki: w silniku PDF również znajdują się pewne zabezpieczenia, bo przecież wielokrotnie już tego typu pliki były używane do dystrybucji malware'u.

A teraz mniej przyjemna wiadomość dla użytkowników Edge. Jeżeli ci chcą korzystać z takich opcji jak: konwersja plików PDF do innych formatów i pełne możliwości edycji, mogą kupić subskrypcję Adobe Acrobat. Tak, będzie subskrypcja na funkcje obcego producenta i będzie ją można kupić bezpośrednio w Microsoft Edge. Trzeba przyznać, że to bardzo "cwane", aczkolwiek wcale mnie to nie dziwi. Pierwsi aktualizację otrzymają użytkownicy maszyn zarządzanych przez zespoły IT z możliwością wymuszenia jej (bo ta będzie dodawana do kolejnych komputerów "falami"). Ostatecznie, wszyscy będą korzystać z silnika Adobe Acrobat już od marca 2024 roku.

W co gra Microsoft?

W to samo, co grał z Chromium: tyle, że tutaj będzie mieć pewnie niewiele do powiedzenia w zakresie rozwijania silnika Acrobat. Tutaj Adobe będzie mogło robić, co chce - oczywiście jednak w taki sposób, aby nie odbyło się to ze szkodą dla przeglądarki Edge. Microsoft natomiast chce najpewniej poprawić nieco bilans księgowy w kontekście Edge'a, który przez kilka pierwszych lat bardzo mocno nadużył zasobów giganta. Wiele zmieniło się po przejściu na Chromium (na lepsze), tak samo będzie i po przejściu na Acrobat. Martwi nieco ta płatna subskrypcja wewnątrz Edge'a - oby tylko Microsoft nie poszatkował Edge'a na tyle, byśmy musieli kupić kilka dodatkowych produktów, by cieszyć się nim w pełni...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu