Windows

Microsoft bardzo poważnie bierze się za płatności mobilne

Jakub Szczęsny
Microsoft bardzo poważnie bierze się za płatności mobilne
2

Płatności telefonem wraz z udostępnieniem takich usług, jak Apple Pay, Google Wallets, czy Samsung Pay zaczynają być coraz bardziej popularne. Mimo, iż dostępność usług na całym globie jest jeszcze bardzo słaba, wszyscy eksperci są raczej zgodni - już niebawem taka metoda płatności niedługo zawojuje...

Płatności telefonem wraz z udostępnieniem takich usług, jak Apple Pay, Google Wallets, czy Samsung Pay zaczynają być coraz bardziej popularne. Mimo, iż dostępność usług na całym globie jest jeszcze bardzo słaba, wszyscy eksperci są raczej zgodni - już niebawem taka metoda płatności niedługo zawojuje świat i telefony oprócz swoich oczywistych funkcji - dzwonienia, pisania, przeglądania Internetu będą w stanie wypchnąć nie tylko gotówkę, ale i stos kart kredytowych w naszych portfelach.

Microsoft raz już zbagatelizował zmieniający się rynek i teraz, już po rewolucji mobilnej nie może przebić się do grona naprawdę liczących się graczy - Google i Apple. Mimo ogromnych nakładów finansowych na reklamę i rozwój ekosystemu Windows, udziały rynkowe nie mogą zadowolić giganta, a i w jego polityce na próżno szukać większego sensu. Najlepsza kondycja Windows Phone obserwowana jest w krajach europejskich, na kluczowym dla Microsoftu rynku dalej platforma mobilna radzi sobie niesamowicie słabo. Jednak Microsoft bardzo ociąga się z wdrażaniem swoich bardzo ważnych funkcji - Binga, Cortany, itp. tam, gdzie Windows Phone jest popularny. To z kolei nie bardzo podoba się klientom, którzy wyłożyli pieniądze i zdecydowali się na urządzenia Microsoftu.

Już wcześniej można było znaleźć dowody na to, że Microsoft kombinuje z płatnościami mobilnymi - wdrżenie standardu HCE wyklucza operatora komórkowego z łańcucha wydawniczego karty SIM, na której umieszczone są dane karty płatniczej. To zaś znacząco ułatwia korzystanie z telefonu jako środka płatniczego - wszystkie dane znajdują się w chmurze i na żądanie (podczas płacenia telefonem) są one pobierane z serwerów, gdzie zostały uprzednio umieszczone. HCE pozwala na emulowanie takiej karty, o ile bank korzysta z owej technologii.

Kolejne doniesienia wskazują na to, że Microsoft rozpędza się w pracach nad własną platformą płatności. Gigant bowiem założył spółkę "Microsoft Payments Inc. - ta zapewne ma być odpowiedzialna za część ekosystemu związaną bezpośrednio z usługami płatności mobilnych dla Windows. Także i doniesienia o czytnikach biometrycznych w urządzeniach z nowym systemem Microsoftu jednoznacznie wskazują - Microsoft będzie chciał podbić bardzo perspektywiczny rynek. Taki, który zapewne w dalszej perspektywie czasu może przynieść poważne profity.

Grafika: 1, 2

Źródło: WinBeta

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windowspłatności mobilne