Motoryzacja

Czy telenowela z dowodami rejestracyjnymi nareszcie się skończy? Mamy tweety Ministerstwa

Marek Adamowicz
Czy telenowela z dowodami rejestracyjnymi nareszcie się skończy? Mamy tweety Ministerstwa
0

Minister Infrastruktury zapowiedział, że od 1 października nie będzie konieczności wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia. Czy to koniec zamieszania?

O zmianach w przepisach dotyczących dokumentów, które musi mieć zawsze przy sobie kierowca pojazdu mechanicznego napisano już wiele. Na początku maja informowaliśmy, że od 4 czerwca nie będzie już obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Podobny ton podchwyciło wiele innych redakcji, jednak i w naszej pojawiły się głosy niedowierzania. I okazało się, że niedowiarki miały rację, bowiem Ministerstwo Cyfryzacji nie zdążyło wprowadzić potrzebnych zmian i dzisiaj nadal musimy posiadać przy sobie wspomniane dokumenty.

Jak się okazje, Minister Cyfryzacji miał jednak dzisiaj dobre wiadomości dla Polaków. Na konferencji prasowej Marek Zagórski zapowiedział, że 1 października bieżącego roku, obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu zniknie. Warto przypomnieć, że obecnie za brak takich dokumentów grozi po 50 zł mandatu za każdy brakujący „kwit”.

Dzięki uruchomieniu kolejnych możliwości Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to na funkcjonariuszu Policji lub Inspekcji Transportu Drogowego (albo innej kontrolującej kierowcę służby) będzie spoczywał obowiązek weryfikacji czy dany pojazd jest zarejestrowany i posiada ważne ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu ma się m.in. skrócić czas procedur i ewentualnych kontroli. A co w przypadku kiedy policjant zdecyduje się na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego? Wtedy też kierowca otrzyma stosowny „kwitek” potwierdzający takowe zatrzymanie, a w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pojawi się stosowna adnotacja, która będzie widoczna dla innych funkcjonariuszy. W przypadku kiedy dowód zostanie „zwrócony” adnotacja zostanie wykreślona.

Należy jednak pamiętać, że chociaż 1 października ma zniknąć obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC, to kierowca nadal zobowiązany ma być do okazania ważnego dokumentu prawa jazdy w czasie kontroli. Czy dzisiejsze deklaracje Ministerstwa Cyfryzacji okażą się prawdziwe? Przekonamy się o tym w październiku bieżącego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu