Mobile

Mercedes-Benz ma nowe zastosowanie kodów QR - będą ratować życie!

MK
Marcin Kamiński
12

Korzystacie z kodów QR? Ja się do nich nie przekonałem, a cała technologia nie osiągnęła chyba wielkiego sukcesu na świecie. Mimo to są firmy, które nadal widzą świetlaną przyszłość w tej technologii. Mowa o nie byle kim, bo marce Mercedes-Benz, już od ponad 130. lat produkującej samochody. Kody QR...

Korzystacie z kodów QR? Ja się do nich nie przekonałem, a cała technologia nie osiągnęła chyba wielkiego sukcesu na świecie. Mimo to są firmy, które nadal widzą świetlaną przyszłość w tej technologii. Mowa o nie byle kim, bo marce Mercedes-Benz, już od ponad 130. lat produkującej samochody. Kody QR umieszczane na karoserii samochodu mają pomóc ratownikom w udzielaniu szybkiej pomocy ofiarom wypadków, a więc... ratować życie.

Produkujący samochody Mercedes-Benz wpadł na ciekawy pomysł wykorzystania kodów QR, które najczęściej spotkać można na wszelkiego rodzajach plakatach czy reklamach. Producent zdecydował się umieszczać je na karoseriach swoich samochodów. Do czego kierują kody? Po zeskanowaniu ich za pomocą smartfona z zainstalowanym specjalnym programem ujrzymy schemat techniczny wybranego modelu auta. Dane te będą pomocne służbom ratunkowym, które często w trakcie ratowania ofiar wypadków muszą wydostać ich z zakleszczonego samochodu. Szybki i łatwy dostęp do schematu budowy pojazdu może realnie skrócić czas dotarcia do ofiary wypadku drogowego.

Kody QR nie są niczym skomplikowanym w sensie technologii, dlatego to ciekawy pomysł wykorzystania stanowi o ich sukcesie. Mercedes daje przykład, że nie musi on być skomplikowany, aby był ciekawy i po prostu przydatny.

Co interesujące, Mercedes stworzył i udostępnił wzory kart ratunkowych dla wszystkich modeli produkowanych po roku 1979. Każdy może sobie je pobrać, wydrukować i wozić w schowku własnego pojazdu. Kod QR we wnęce wlewu paliwa wydaje się jednak szybszym i lepiej widocznym sposobem na przekazanie schematu budowy auta ratownikom. Nie wiem jak wygląda dostępność smartfonów wśród ratowników, pomysł Mercedesa jest jednak na tyle łatwy i tani do realizacji, że warto go wykorzystać.

Źródło: Engadget

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

QRMercedes-Benz